S-a stabilit cine a lansat racheta care a ucis doi oameni. Președintele Poloniei: ”Un incident nefericit”

Andrzej Duda, președintele Poloniei

Racheta care a ucis doi polonezi, de producție rusească, a fost trasă, probabil, de armata ucraineană. Informația a fost confirmată de președintele Poloniei.

- Publicitate -

Președintele Poloniei, Andrzej Duda, a renunțat să mai activeze Articolul 4 din Tratatul NATO în urma incidentului de ieri, când o rachetă a căzut pe teritoriul țării sale, ucigând două persoane.

Potrivit digi24.ro, Duda a declarat în Consiliul de Securitate că a fost „un incident nefericit” și nu un atac asupra țării sale.

Președintele a spus că este foarte probabil ca racheta, care a fost de fabricație rusă, să fi fost folosită de apărarea aeriană ucraineană

- Publicitate -

„Nu există niciun indiciu că acesta a fost un atac intenționat asupra Poloniei. Cel mai probabil, a fost vorba de o rachetă S-300 de fabricație rusească. Nu avem nicio dovadă în acest moment că a fost o rachetă lansată de partea rusă.

Citrete și Lovitură de teatru în cazul rachetei care a căzut în Polonia. Ar putea proveni de la armata Ucrainei

Există multe indicii că a fost o rachetă de apărare aeriană, care, din păcate, a căzut pe teritoriul polonez. Suntem în contact direct cu aliații noștri din NATO. Subliniez – nu avem nicio dovadă circumstanțială care să ne permită să concluzionăm că a fost un atac asupra Poloniei”, a afirmat Duda.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112