Inspectorii școlari vor implementa un proiect pilot privind combaterea consumului de droguri în școli

foto cu caracter ilustrativ

Toți inspectorii școlari din țară vor implementa un proiect pilot privind combaterea consumului de droguri în școli, în acele unități de învățământ identificate ca fiind cele mai predispuse la acest fenomen extrem de grav, consumul de droguri.

- Publicitate -

Ministrul Educației va emite un ordin comun, alături de Ministerele de Interne și al Sănătății pentru a implementa acest proiect.

Ministrul nu a dat nume de licee sau școli.

La discuția de la minister au fost prezenți și reprezentanților Agenției Naționale Antidrog și Centrului pentru Combaterea și Prevenirea Dependenței în rândul tinerilor.

„Este vorba despre un ordin de ministru comun pe care dorim să-l inițiem cât mai rapid posibil chiar săptămâna viitoare, sau săptămâna cealaltă, până când vor fi implementate noile planul cadru cu această disciplină din trunchiul comun, Educație pentru viață”.

- Publicitate -

Ministerul Educației a anunțat montarea de camere de supraveghere în  spațiile exterioare ale Școlii Centrale, după incidentul de săptămâna trecută, când trei fete de 14 ani s-au simțit rău și au ajuns la spital, la secția de toxicologie a spitalului de copii Grigore Alexandrescu, unde au stat internate până a doua zi.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112