Părinții elevilor de la o școală din Băicoi, dispuși să înghețe anul școlar din cauza lipsei transportului pentru copii

Mai mulți părinți din orașul Băicoi sunt revoltați de faptul că ai lor copii vor fi nevoiți, odată cu începerea unui nou an școlar, să facă naveta circa 2,5 kilometri pe jos. Școala Gimnazială din Liliești, unde aceștia învățau, a intrat într-un amplu proces de reabilitare, lucrările urmând să fie finalizate în luna decembrie. Până atunci, aproximativ 240 de elevi din ciclul gimnazial trebuie să se descurce cu transportul până la Școala Gimnazială „Dumitru Ghenoiu”.

- Publicitate -

Din spusele administrației locale, pentru școala din Liliești, unde învață circa 500 de copii, a fost primită o sponsorizare în valoare de 1,5 milioane de euro. Lucrările de renovare au început în luna iunie, termenul de finalizare fiind decembrie 2022.

Este schimbată instalația electrică, dăm totul jos până la cărămidă, pardoselile vor fi înlocuite, va fi văruită toată construcția, schimbăm și grupurile sanitare, instalația de căldură, ușile, dar și tâmplăria. Reparăm acoperișul, fațada va fi placată și montăm panouri fotovoltaice. Sunt lucrări ample. Practic, întregul imobil va fi modificat în proporție de sută la sută”, a spus primarul Marius Constantin.  

Autoritățile ocale susțin că au găsit o măsură provizorie pentru copiii din clasa pregătitoare și cei de clasa I. La fel, pentru școlarii din I-IV. Aceștia vor fi mutați la grădinița din Liliești, aflată la 30 de metri de școală, iar cei din ciclul primar vor fi transferați la Țintea cu autobuzul pe care Primăria îl pne la dispoziție.

- Publicitate -

Nu același lucru este valabil pentru elevii din ciclul gimnazial.

„Ne chinuim să găsim o soluție și în cazul lor. Sunt circa 240 de copii. Vă dați seama câte microbuze ar trebui? E foarte dificil”, a adăugat edilul Marius Constantin. 

Între timp, mai mulți părinți care au copii în clasele V-VIII sunt hotărâți, dacă nu se găsește o soluție privind transportul la Școala „Dumitru Ghenoiu”, să înghețe anul școlar.

- Publicitate -

„Suntem oameni care poate nu avem bani zilnic pentru navetă. Pe jos, băiatul meu ar face 2,5 kilometri. Vine iarna, frigul, se va întuneca, el învață după amiaza. Îmi este teamă să îl las pe jos. NU mai vorbesc de oboseală. Sper să se găsească o soluție, altfel, așa cum am discutat și cu alți părinți, am decis să înghețăm anul școlar”, a povestit o mămică. 

 

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112