Elevii de la Lumina Educational Institutions (ICHB) construiesc primul satelit Pocket Qube din România, care va fi lansat prin Alba Orbital, cu o rachetă Falcon 9 de la SpaceX, în primul trimestru din 2023. Vezi cum arată pico-satelitul creat de elevii români la finalul textului.
Potrivit unui comunicat publicat pe pagina de Facebook a ICHB, echipa RomSpace este formată din nouă elevi de la Liceul Internațional de Informatică București și va trimite în spațiu un pico-satelit cu misiuni științifice.
Satelitul este un cub cu latura de cinci centimetri și încorporează tehnologii capabile să transmită imagini și date despre efectele încălzirii globale.
”Suntem mândri de elevii noștri, de pasiunea pe care o pun în tot ceea ce fac și de succesele lor!” este mesajul transmis de instituție.
Conform paginii de internet Alba Orbial, citată de ecudatieprivata.ro, echipa ICHB a decis să-și construiască primul PocketQube după ce echipa de lansare l-a recomandat ca o modalitate rapidă și accesibilă de a pune prima navă spațială pe orbită.
„Este cu adevărat inspirațional să-i vezi pe acești elevi de la vârsta de 15 ani având forța și inițiativa de a-și lansa propria navă spațială!” a declarat CEO-ul și fondatorul Alba Orbital, Tom Walkinshaw.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































