
Pedepse drastice pentru profesorii care abuzează fizic sau emoțional elevii. Un proiect de lege care poate modifica semnificativ actuala Lege a Educației prevede ca profesorii să fie excluși din învățământ timp de 10 ani, dacă recurg la acte de abuz fizic ori psihic asupra școlarilor. Proiectul Legii învățământului preuniversitar se află în consultare publică până pe 24 august.
Violența fizică, abuzul emoțional, dar și alte acțiune ce pot pune în pericol sănătatea și integritatea fizică ori psihică a elevilor vor fi incluse în seria abaterilor disciplinare și vor însemna sancționarea profesorului responsabil cu desfacerea contractului de muncă.
Citește și: Cine sunt cei trei profesori din Prahova care au luat nota 10 la titularizare
Mai mult, respectivul cadru didactic nu va mai putea desfășura activități la catedră timp de 10 ani.
Profesorii sancționați pentru violență fizică sau emoțională asupra copiilor vor pierde și calitatea de titular în învățământ.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























