George Buhnici nu s-a prezentat la audierea Consiliului Național pentru Combatere Discriminării

George Buhnici nu s-a prezentat la prima audiere stabilită de Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării, care a avut loc pe 27 iulie, pe motiv că are nevoie de timp. Potrivit adevărul.ro, avocata acestuia a cerut un nou termen.

- Publicitate -

În lipsa sa, avocata a afirmat că „Buhnici a suferit consecinţe grave” după declaraţiile controversate și că are nevoie de timp pentru a-şi pregăti apărarea.

„Avocata a cerut un termen pentru pregătirea mai temeinică a apărării. Dânsa a arătat că George Buhnici a suferit consecinţe grave după acest incident. Mai precis, că George Buhnici a primit foarte multe ameninţări cu moartea, dar şi soţia sa a fost ameninţată cu violul.

Citește și: George Buhnici își cere scuze după ce a provocat „scandalul vergeturilor”: ”Am vorbit ca un mârlan, ca un băiețaș de cartier”

De aceea, a solicitat să aibă mai mult timp să îşi pregătească apărarea”, au declarat surse din CNCD pentru Libertatea.

- Publicitate -

Viitorul termen stabilit de CNCD a fost stabilit pentru 23 august, iar până atunci, Buhnici va trebui să vină cu motive serioase pentru care a discriminat femeile.

De asemenea, George Buhnici a primit foarte multe ameninţări cu moartea, dar şi soţia sa a fost ameninţată cu violul. Dacă forul condus de Csaba Asztalos va ajunge la concluzia că afirmaţiile lui Buhnici au fost discriminatoare, influencerul riscă o amendă între 2.000 şi 100.000 de lei.

Citește și: Derapajul sexist al lui George Buhnici va fi anchetat de Consiliul pentru Combaterea Discriminării

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112