Cum a ajuns Ploieștiul, municipiul reședință de județ, fără cișmele – VIDEO

Temperaturile caniculare din ultimele zile au readus în atenție lipsa cișmelelor din Ploiești. Subiectul a ajuns și în Consiliul Local. Primarul Ploieștiului, Andrei Volosevici, a susținut că acestea nu pot fi puse în funcțiune, pe motiv că nu ar exista avize de la Direcția de Sănătate Publică Prahova. În zona Bulevardul Republicii este o singură cișmea, în Parcul Mihai Viteazul.

- Publicitate -

Consilierul local Ștefan Alexandru (Partidul Prahova în Acțiune) a avut o interpelare în Consiliul Local Ploiești pe tema lipsei cișmelelor, după ce a primit solicitări de la cetățeni.

După cum știți a fost o perioadă caniculară și în această perioadă am primit câteva solicitări de la cetățeni, care mi-au transmis că sunt insuficiente cișmele în oraș. În acest sens, aș dori o informare cu numărul cișmelor atât funcționale, cât și a celor care nu mai sunt funcționale în acest moment și locația lor, pentru a vedea ulterior dacă se poate îmbunătăți această situație”, a solicitat consilierul local Ștefan Alexandru (Partidul Prahova în Acțiune).

Tot încercăm să ne lămurim cu DSP-ul, pentru că se pare că ele nu au aviz și nu au pentru că, mai ales în situația dată, ele reprezintă un pericol. Când avem un răspuns clar, asumat de DSP, pot să vă pun la dispoziție situația. În contextul în care se consideră că ele pot fi avizate, evident că vom face mai multe. După cum ați observat, am încercat ca în toată această perioadă de caniculă să fie trecută cât de cât ușor de populație prin diverse puncte”, a susținut primarul Ploieștiului, care a recunoscut că există această problemă legată de cișmele.

- Publicitate -

Citește și: Atenționare de cod portocaliu și cod galben de ploi și vijelii în Prahova

Video: minutul 21.45 ….24.49

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

1 COMENTARIU

  1. Intreb si eu: astia de la DSP ce studii au, in afara de ” Fane Ideologu ” si ” Baneasa „? Are vreunul din ei notiuni de medicina? Ca in starea de urgenta s-au comportat ca militienii. Cismelele din Centru si de la Hale au functionat zeci de ani si n-a murit nimeni. Sau e tot fandoseala lui Volosevici, sa-si acopere incompetenta si lenea?

Comentariile sunt închise.