Obiceiuri românești sancționate în Grecia: „Bravo. Românizați Thassos-ul. Hai cu papornițele!”

Plajele din Grecia sunt pline de turiști în această perioadă, mulți dintre ei fiind români. Fie că sunt la prima experiență, fie că au mai fost în vacanțe în Grecia, unii români nu respectă regulile și la final, se declară nemulțumiți.

- Publicitate -

Este cazul unui român care a relatat revoltat pe Forum Thassos o întâmplare de la plajă, acolo unde a venit cu mâncare la pachet, cu toate că este interzis:

„Day 2, o țeapă totală azi, Psili Ammos Beach. Suntem un grup de 3 familii, din care una are un copil de 5 ani. Ajungem pe plajă, dăm comandă obligatorie de 5 eur de persoană (cafea, bere, fresh, etc). După 30 min, prietenul meu taie un pepene galben pentru fetița lui, și apare ăla de ia comenzi și zice că să plecăm, că nu e voie cu consumație la pachet. Nașpa rău, am plecat de acolo, goniți de frână verde ăla: you must pay and go. Așa că am plecat. Nu scria nicăieri că nu e voie. Păcat.”

Majoritatea celor care au comentat la această postare nu au fost de acord cu acesta, dezaprobându-l:

  • „E uite îți scriem noi acum, ca să știi: dacă ai șezlong gratuit, doar cu consumație obligatorie, atâta timp cât folosești acel șezlong, nu consumi ce ți-ai adus cu tine”
  • „Nu ești prima oară în Thassos, credeam că știi asta. E cumva o regulă nescrisă, deși peste tot e scrisă, în general. Poate nu atât de mare încât să îți astupe priveliștea sau să te deranjeze, dar te asigur că e scris pe multe plaje amenajate”
  • „Ar trebui să evoluăm și „obiceiurile” de Eforie, Costinești să le lăsăm la graniță”
  • „La tavernă vă duceți cu ciorbă în gamelă? Da, asta e civilizație! Să respecți regulile. Nu să cauți scuze!”
  • „Bravo. Românizați Thassos-ul. Hai cu papornițele!”.

Câțiva dintre membrii grupului l-au susținut și i-au dat dreptate turistului supărat:

- Publicitate -
  • „Posibil să nu aveți copil, altfel inepția pe care ați spus-o nu are logică. Dacă ar avea ei orice fruct să îți pună la dispoziție ar fi o altă discuție! Nu au și din fericire mulți copii mănâncă fructe!”
  • „Era vorba de un fruct, nu o mâncare gătită, comentariul nu își are rostul.”
  • „Eu încă vreau să cred că o banană petru copil, un sandwich cu ceea ce mănâncă el de obicei nu este o problemă, atâta timp cât adulții consumă de la bar. Acolo s-a întâmplat ceva mai mult de atât. Puneți în caserolă dată viitoare și va fi OK.”
  • „E clar că nu aveți copii. Total de acord cu regula că adulții să își comande doar de la bar / restaurant dar dacă am un copil care mănâncă doar 3 chestii sau îi fac o mâncare gătită fără condimente, sare etc, e o aberație în toată regula să nu pot să îi dau la plajă. Poate a fost exces de zel acolo, cine știe?!”

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Georgiana Kelemen
Georgiana Kelemen lucrează în presa locală din 2005. A lucrat ca tehnoredactor în presa tipărită, în redacții precum Viața Prahovei, Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Monitorul de Prahova și Telegrama. Din 2016 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la dezvoltarea ediției online, învâțând și să scrie articole dar și să se modeleze în alte domenii. Chiar dacă a descoperit complexitatea domeniului de comunicare, grafică, editare video și se dedică dezvoltării proiectelor conexe ale ziarului online, Georgiana semnează texte din domeniul comunicării și promovării.