Șofer împușcat de polițiști pe DN 1, la ieșire din București spre Ploiești UPDATE

Un șofer a fost împușcat de polițiști pe DN 1, la ieșire din București spre Ploiești. Incidentul s-a produs duminică după-amiază.

- Publicitate -

UPDATE Noi detalii despre șoferul împușcat de polițiști, pe DN 1, la ieșire din București spre Ploiești

Potrivit Poliției Capitalei, șoferul a refuzat să oprească la semnalul unui echipaj de poliție din Sectorul 1.

În urmărirea lui au pornit mai multe mașini de Poliție, iar la ieșire din București spre Ploiești, pe DN 1, agenții au tras asupra șoferului, care a fost rănit la picioare.

Citește și Trafic aglomerat pe Valea Prahovei. Se circulă bară la bară. Infotrafic recomandă rute ocolitoare

Victima a fost transportată la Spitalul Militar pentru îngrijiri medicale. Traficul rutier a fost blocat spre Ploiești aproape o oră.

- Publicitate -

Comunicatul Poliției Române

La data de 19 iunie 2022, un echipaj de poliție din Sectorul 1, în timp ce se afla în exercitarea atribuțiilor de serviciu, a efectuat semnal regulamentar de oprire a unui autovehicul.

Conducătorul autoturismului nu a oprit la semnalul regulamentar al polițiștilor, drept pentru care echipajul de poliție a plecat în urmărirea acestuia, pe DN1 București către Ploiești.

Din primele date, bărbatul a fost rănit, în zona membrelor inferioare, motiv pentru care polițiștii au solicitat un echipaj medical, pentru acordarea de îngrijiri.

- Publicitate -

Se fac verificări, pentru a se stabili motivul pentru care acesta nu a oprit la semnalul regulamentar al polițiștilor.

De asemenea, au fost solicitate, în sprijin, mai multe echipaje de poliție. În cadrul urmăririi, polițiștii au folosit armamentul din dotare. Autovehiculul a fost oprit de polițiști.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112