Prim vicepreședinte PSD Ploiești, George Botez, despre scandalul din Primăria Ploiești: „Să se așeze cu picioarele în apă rece și cu o sticlă de apă minerală pe masă și să încheie o pace inteligentă”

Subiectul legat de acuzațiile grave lansate de directorul economic al Primăriei Ploiești, Nicoleta Crăciunoiu, la adresa edilului municipiului, Andrei Volosevici, stârnește valuri în administrația locală, dar și în sfera politică. Prim vicepreședinte PSD Ploiești, av. George Botez, consilier local, face apel la dialog. „În interesul Ploieștiului și al ploieștenilor recomand combatanților să stea la masă cu picioarele în apă rece și cu o sticlă de apă minerală pe masă și să încheie o pace inteligentă în interesul colectivității”, susține av. George Botez, președintele PSD Ploiești.

- Publicitate -

Directorul economic, Nicoleta Crăciunoiu, a lansat, într-un memoriu transmis la Comisia Buget Finanțe a Consiliului Local, o serie de acuzații grave la adresa edilului municipiului, Andrei Volosevici, care, la rândul său, a susținut că va „sesiza comisia de disciplină pentru abuzurile comise de dânsa”.

Citește și: Directorul Economic al Primăriei Ploiești, acuzații grave la adresa edilului: ”Comportament abuziv, amenințare, șantaj!” Reacția lui Andrei Volosevici: ”Voi sesiza comisia de disciplină pentru abuzurile comise de dânsa!”

Scandalul de la Primăria Ploiești a stârnit valuri în administrația locală, dar și în sfera politică.

Citește și: Reacția consilierilor din Comisia de buget finanțe în scandalul dintre directorul economic al Primăriei Ploiești și edilul Andrei Volosevici

Prim vicepreședinte PSD Ploiești, av. George Botez, consilier local, consideră că toate divergențele apărute pot fi rezolvate „pe calea dialogului”, iar „combatanților” le recomandă ca, „în interesul Ploieștiului și al ploieștenilor recomand combatanților să stea la masă cu picioarele în apă rece și o sticlă de apă minerală pe masă și să încheie o pace inteligentă în interesul colectivității”.

- Publicitate -

Apel la dialog

Prim vicepreședinte PSD Ploiești, av. George Botez: „E clar că există divergențe între două persoane care sunt în primul rând al conducerii și este clar că acest lucru nu face decât să împiedice, o dată în plus, buna administrare a municipiului. Sunt convins că numai pe calea dialogului se pot rezolva problemele, însă primarul PNL al Ploieștiului, Andrei Volosevici, nu pare dispus să folosească această metodă a comunicării.

Am serioase rezerve față de susținerea domniei sale întrucât a mai procedat așa în mandatul anterior, iar instanța a decis că operațiunea de concediere a directoarei Nicoleta Crăciunoiu a fost una abuzivă și a dispus reintegrarea acesteia și plata unei sume considerabile către aceasta ca salarii de care a fost privată.

Nu știu ce mă face să cred că actuala atitudine a primarului este o revanșă față de înfrângerea sa în justiție, iar dacă „joaca” aceasta se face pe banii ploieștenilor eu îl sfătuiesc să renunțe.

- Publicitate -

Pe de altă parte, directorul economic al Primăriei, Nicoleta Crăciunoiu, în cei 10 ani în care am lucrat cu domnia sa, a dat dovadă de profesionalism împiedicând, în multe situații, nelegalități în emiterea actelor sau efectuarea plăților, chestiune care este de notorietate.

În interesul Ploieștiului și al ploieștenilor recomand combatanților să stea la masă cu picioarele în apă rece și cu o sticlă de apă minerală pe masă și să încheie o pace inteligentă în interesul colectivității. Dacă nu, vor exista consecințe rele pentru Ploiești, și într-o situație și în alta”.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.