Utilizatorii de iPhone vor putea migra datele pe Android cu noua aplicație lansată de Google

Sursa foto: playtech.ro

Cei de la Google au lansat recent o aplicație prin care utilizatorii de Iphone își vor putea muta datele, în cazul în care doresc trecerea la un telefon smartphone cu Android. „Switch to Android” este numele aplicației și promite exportarea datelor între cele două dispozitive.

- Publicitate -

Doar un număr limitat de date pot fi transferate, însă, printre care se numără fișierele multimedia, contactele și întâlnirile din calendar. Sincronizarea aplicațiilor nu va fi posibilă, deoarece există diferențe mari între platformele iOS și Android.

Utilizatorii care vor trece la Android pot dezactiva funcția iMessage prin care se face asocierea numărului de telefon cu aplicația de comunicare implicită de pe noul telefon.

Aplicația „Switch to Android” a apărut la șapte ani după ce Apple a lansat o aplicație prin care se putea face transferul datelor, de această dată de la Android la iOS.

- Publicitate -

Momentan, aplicația nu poate fi găsită în App Store, însă o puteți găsi printr-o căutare pe google.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

SURSĂprofit.ro
David Mihalache
David Mihalache este absolventul Facultății de Informatică din cadrul Universității de Petrol și Gaze din Ploiești, iar din 2021 face parte din echipa Observatorul Prahovean. În afară de activitatea desfășurată în zona IT a ziarului, David semnează și articole din domenii precum tehnică și știință sau sport.