Ce se întâmplă cu șoferii care au un ”comportament agresiv” în trafic

„Un șofer care folosește în mod abuziv claxonul sau flash-urile pentru a elibera calea de rulare, frânarea bruscă cu scopul de a-l incomoda sau intimida pe șoferul din spate vor fi sancționate.”

- Publicitate -

Începând cu luna ianuarie intră în vigoare noi reguli ce circulație pentru șoferii din România.

Georgian Drăgan, purtătorul de cuvânt al Poliției Române a subliniat principalele modificări aduse Codului Rutier:

„Un șofer care folosește în mod abuziv claxonul sau flash-urile pentru a elibera calea de rulare, frânarea bruscă cu scopul de a-l incomoda sau intimida pe șoferul din spate vor fi sancționate.

Citește și: Polițistul care a omorât o fetiță pe trecere a fost suspendat. Șeful Poliției Capitalei insistă că era în misiune

- Publicitate -

Până în prezent, sancțiunile contravenționale erau aplicate pentru cauze generatoare ale accidentelor rutiere, dar acum trebuie să incriminăm și acest comportament abuziv pentru că șoferii pot conduce preventiv.

Sancțiunea pentru acest comportament agresiv este prevăzută cu o amendă între 580 lei și 725 lei, iar permisul de conducere va fi reținut pentru o perioadă de 30 zile, dar dacă acel comportament agresiv are ca urmare și un accident în care s-au produs pagube materiale, sancțiunea contravențională crește până la 1.160 lei, iar permisul de conducere va fi suspendat pentru o perioadă de 60 de zile”.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

1 COMENTARIU

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău