Pensiile speciale pentru aleșii locali – 600 de milioane impact bugetar și încă o inechitate socială inacceptabilă

Dacă legea care stipulează aceste ”drepturi” nu va fi prorogată, România va trece într-o nouă etapă a ”nesimțirii sociale”, a bătăii de joc a legiuitorului față de cei care primesc sume derizorii, ei fiind adevărații contribuabili.

- Publicitate -

Când au candidat, aleșii locali au făcut-o pentru a ajuta comunitățile să fie corect administrate și să se dezvolte. Sunt remunerați pentru asta, cu sume mult peste ceea ce cei mai mulți au demonstrat că merită.

Îi putem număra pe degete pe edilii care și-au pus amprenta pe puținele localități care au înflorit. Sunt atât de puține, încât ne uităm la ele și ne întrebăm dacă sunt din România. Da, chiar sunt și se supun aceleiași legislații. Cu alte cuvinte… s-a putut și se poate.

Pentru celelalte UATuri, cele majoritare, combinatorii politici au decis o altă soartă, cea pe care o avem de sus în cârcă, zi de zi. Să luăm exemplul Ploieștiului. Să de uităm doar la ultimele mandate. Merită aleșii locali să primească pensii speciale? Într-un oraș JEGOS, sufocat de gunoi, cu o infrastructură jalnică, îndatorat peste măsură și fără proiecte remarcabile, întrebarea corectă este dacă ar fi meritat salariul în timpul mandatelor, dacă nu cumva ar fi trebuit să vină cu bani de acasă, un fel de reparație morală pentru prejudiciul administrativ. Cum să mai vorbim despre pensii speciale pentru acești oameni???

- Publicitate -

Da, știu, ăștia din presă sunt cârcotași, caută nod în papură și nu vor să vadă mărețele realizări ale edililor. Foarte bine, atunci să îi lăsăm pe ploieșteni să se exprime, după cum trăiesc și simt… Mi-e greu să cred că toți ploieștenii sunt presari…

Dacă nu se intervine de la nivel guvernamental cu prorogarea, noua formă a Codului Administrativ intră în vigoare de la 1 ianuarie 2022, ceea ce înseamnă că edilii vor beneficia de pensii speciale. Nu avem nimic împotriva unui trai decent, a veniturilor dobândite ca o recunoaștere a muncii prestate, dar suntem categoric împotriva NESIMȚIRII, a luatului de la cei care produc, contribuie și merită versus cei care și-au bătut joc, care și așa au încasat sume deloc în raport cu realizările și care primesc acum un supliment pentru că și-au bătut joc de mii de comunități din întreaga țară.

Să nu uităm că suntem în țara care se împrumută lunar pentru că nu poate să acopere nici măcar pensiile cuvenite pe bază de contributivitate. Să nu uităm că ”nimeni nu este mai presus de lege” e doar o glumă proastă din Constituție, iar legea a fost modificată convenabil, astfel încât unele categorii să se pensioneze ”din fragedă pruncie”, iar altele să aibă pensii speciale mai mari decât aveau salariile.

- Publicitate -

În campanie, PNL promisese că va elimina aceste pensii. Faptul că până acum nu există o decizie certă, deși surse politice spun că vor amâna o decizie, spune multe despre intențiile politice reale.

”Fraierii” trebuie să muncească până crapă, din ce în ce mai puțini dintre ei mai putând să atingă vârsta de pensionare, când oricum primesc o sumă lunară indecentă, mult sub asigurarea nivelului de subzistență. Lumea sare de fund în sus doar online, se supără că i se încalcă te miri ce drepturi, dar acceptă cu resemnare să fie jefuită în favoarea unor indivizi care oricum tratează administrațiile locale ca pe propriile SRLuri. Sărbători fericite și…speciale!

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău