Satul Matița, comuna Păcureți. Loc aflat la aproximativ 20 de kilometri de Ploiești, unde și timpul parcă s-a oprit în loc. Zeci de familii care merg trei kilometri pe jos pentru a aduce apă, cu bidoanele, de la singurul izvor de unde se pot aproviziona. Merg pe jos, cu căruțele, iar puținii norocoși folosesc mașinile personale. În plină pandemie, sătenii din Matița ridică neputincioși din umeri și spun că se simt precum niște „animale nebăgate în seamă de nimeni”.
Există rețea de distribuție acolo, la Matița. E veche de zeci de ani și nu a funcționat decât pentru jumătate de sat, nefiind extinsă niciodată. Practic, 50% dintre „norocoși” au apă la robinete, ce-i drept nepotabilă și cu țârâita, dar, spun ei, „e bine și așa, măcar o folosim în scop menajer”.
Cealaltă jumătate a satului nu știe cum arată apa la robinet. Oamenii nu știu ce înseamnă să faci o baie în condiții normale, nu știu ce înseamnă să tragi apa la o toaletă și asta în România lui 2021. Spală rufe, vase, fac mâncare cu apă cărată cu bidoanele.
Săteni ajunși la capătul puterilor
Apa înseamnă viață. Iar ei nu au viață. Autoritățile locale, spun sătenii, le râd în nas și le promit că „o să…!”. Cea mai recentă promisiune a fost cea a unei rețele noi de distribuție a apei. Pentru tot satul!
Și cum de la vorbă la faptă e ceva cale, viața la Matița, pentru zeci de familii arată așa: oameni care se trezesc dis -de – dimineață, încarcă mașina, căruțele sau folosesc brațele și o iau ușor, trei kilometri, către izvor.
„Mi-e și rușine să spun că nu am cu ce să mă spăl”
„ Părinții mei sunt oameni în vârstă. Nici nu pot ridica bidoanele acelea grele, măcar pentru toaletă. Aduc peste 40 de litri o dată. Ne ajung două zile. Astă vară puneam apa la soare să se încălzească. Așa ne puteam spăla. Acum o încălzim la butelie. Nici gaze nu avem. Au fost momente când nu am ajuns la izvor și am folosit la toaletă apa plată pe care o luasem pentru băut. Nimeni nu ne bagă în seamă. Parcă am fi niște animale ale nimănui. Simt că cedez nervos.” a mărturisit Georgeta Bănică, localnică din Matița.
Vecina ei care crește șase copii este într-o situație similară, poate chiar mai rea. Zi de zi bate drumul cu căruța pentru a aduce bidoanele cu apă atât de necesare ei și celor șase suflete pe care le crește.
„Și ce dacă ai șase copii? Nu poți să te duci să cari apă cu bidoanele?”
a fost răspunsul autorităților când, alături de alți săteni, a semnalat problema gravă cu care se confruntă jumătate de sat.
Oamenii din Matița au avut și au fântâni de unde s-au alimentat cu apă. Vorbim despre jumătatea mai puțin norocoasă de sat, pentru care robinetul e doar element de decor. Fântânile, însă, au secat, iar mulți dintre oameni au ajuns la capătul răbdării. Mai ales că, spun ei, promisiuni au fost atât de multe și nimic nu s-a concretizat.
Situația este cu atât mai grea cu cât, evident, așa cum se întâmplă în mai toate satele românești, populația este formată din oameni în vârstă. Oameni care nu mai au puterea, fizic vorbind, să bată atâta drum și să care, dincolo de haina grea a bătrâneții, și apa cu care să își poată duce zilele. Apelează la vecinii mai în putere ca să îi ajute. Și trăiesc cu speranța. Speranța că dacă nu ei, măcar copiii și nepoții să vadă cum curge apa la robinet într-o societate care se dorește a fi una normală.
Rețeaua nouă e aproape gata, zic autoritățile
Am încercat să luăm legătura cu primarul Grigore Andreescu, aflat la al cincilea mandat la conducerea comunei Păcureți, dar „abonatul nu a putut fi contactat”. A răspuns, însă, viceprimarul Ion Dulce. Iar declarația acestuia dă peste cap spusele a zeci de familii care, la două zile, își umplu butoaie, bidoane, găleți și tot ce mai au la îndemâna ca să poată trăi.
„Cum, doamnă? Rețeaua nouă e în procent de 90% finalizată. 80% din populație are branșamentele făcute. Bazinul e plin, facem probe”.
Vreau să mă asigur că m-am făcut înțeleasă când am întrebat de situația sătenilor din Matița.
„Da. Într-o lună, cel mult două, vor avea apă la robinete” a declarat primarul Ion Dulce.
-Dumneavoastră de unde luați apă acum?
-Din fântână. A mea nu a secat!
Sătenii așteaptă să vadă minunea. Mai ales că nimeni nu a săpat nici măcar un șanț în fața porții lor.
Vom urmări acest subiect.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































