Afacerea catalogul virtual. În timp ce părinții plătesc pentru acest serviciu, Ministerul Educației blochează un proiect de 48 de milioane de euro

Pentru a avea acces online la situația școlară a elevilor, părinții sunt obligați să achite între 7 și 10 lei pe lună pentru catalogul virtual. Plățile se fac de asociațiile de părinți pentru furnizorii privați de astfel de servicii, deși Ministerul Educației are la dispoziție 48 de milioane de euro, fonduri nerambursabile, pentru digitalizarea sistemului de notare a elevilor.

- Publicitate -

În ultimii ani, catalogul virtual a fost implementat în numeroase unități de învățământ, pe anii părinților.

Aceștia plătesc lunar sau semestrial diverse sume, prin intermediul asociațiilor de părinți, pentru a avea acces online la notele și absențele copiilor, evitând astfel deplasările la școală.

În timp ce părinții plătesc din buzunarele lor acest serviciu, Ministerul Educației poate pierde 48,47 milioane de euro, fonduri nerambursabile oferite de Uniunea Europeană pentru a dezvolta un sistem de management educațional digitalizat, accesibil tuturor elevilor, părinților și profesorilor, dezvăluie romaniacurata.ro.

- Publicitate -

Este vorba de Sistemul informatic de management al școlarității (SIMS – Catalogul Electronic), care a fost demarat în anul 2019, când la Ministerul Educației încă patrona Ecaterina Andronescu.

Doi ani mai târziu, după doi ani școlari în pandemie, Ministerul Educației nu a realizat nici Catalogul Electronic, nici Biblioteca școlară virtuală promisă.

S-a ajuns aici deoarece Caietul de sarcini pentru Catalogul Electronic al Ministerului se află încă în consultare, după 2 ani de la demararea proiectului.

- Publicitate -

Și dacă până anul viitor Ministerul Educației nu va implementa acest sistem, Uniunea Europeană ne va lua înapoi cei peste 48 milioane de euro

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău