Sex sau gen? Aceasta e întrebarea… mai nou 😊

Luni, 2 august 2021, a fost lansată la Cluj-Napoca, în cadrul unui proiect pilot, noua carte de identitate electronică.

- Publicitate -

Aceasta, de cum a ieșit, a stârnit controverse. Dar, culmea, nu a stârnit controversele la care mă așteptam: are cod, are numărul Satanei, are cip de identificare… și alte asemenea.

Nuuu, lucrurile au stat simplu: cuvântul „sex” a fost înlocuit de cuvântul „gen” și de aici toată tevatura…

Oare la ce s-au gândit cei care au înlocuit cuvântul? Să facă pe plac Uniunii Europene? Să fie în rând cu toți? AU fost atenți oare la școală la orele de română?

- Publicitate -

Deși de obicei nu sunt de acord cu mai nimic din ce susține instituția Bisericii, de data asta trebuie să îi dau dreptate.

Citește și: Patriarhia Română reacționează în dezbaterea ”gen-sex”: ”Nu este vorba despre Cartea vieții, ci despre banala carte de identitate” 

Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române spune că „Oamenii, ca persoane, nu au gen, existent doar în gramatică, nu și în biologie, ci doar sex: masculin și feminin.”

- Publicitate -

Sunt de acord, cu o mică observație.

În limba română, care este mult mai bogată față de alte limbi, fie ele și de circulație internațională, avem „gen”, care poate fi de 3 feluri: masculin, feminin și neutru, și avem „sex”, care poate fi de 2 feluri (până la noi descoperiri 😊): femeiesc și bărbătesc!

Nu avem și nu am avut niciodată sex masculin și sex feminin! Acelea sunt, alături de neutru, cele trei genuri existente în limba română. Când vorbim de sex, avem sex bărbătesc și sex femeiesc.

- Publicitate -

Deci, pentru cei care au gândit aceste noi cărți de identitate electronice, fraților, nu există gen feminin și masculin decât dacă vorbim de gramatică! În ceea ce privește identitatea persoanei, avem doar sex!

Mulți pot fi induși în eroare de literele M și F de pe actualele cărți de identitate. Logic, în contextul actual, ar fi considerate M = masculin, F = feminin! Nu de acolo vin însă.

M = Male (bărbat în engleză, limbă de circulație internațională), F = Female (femeie, în aceeași limbă). Deci M e de la „Male”, nu de la „Masculin”!

- Publicitate -

Concluzia: Puneți înapoi „sex” pe cărțile de identitate! Vă faceți de basme!

Știți de unde știu treaba cu genurile (masculin, feminin, neutru) și sexele (bărbătesc și femeiesc)?

Din liceu de la profa mea de română, doamna Floarea Necșoiu! Tot timpul se lua cu mâinile de cap când auzea/vedea confuzia asta între gen și sex.

- Publicitate -

Da, pe vremea aceea învățam lucruri la școală, am avut profesori care și-au pus amprenta asupra noastră (iată dovada!). Presupun că cei care au trecut cuvântul „gen” pe cărțile de identitate au avut în școală la română profesori mai slab pregătiți, așa…

Deci, domnilor sau doamnelor, lăsați sex-ul la locul lui! Nu supără și nu jignește pe nimeni! Doar… își face treaba… 😊

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Corina Matei
Corina Matei lucrează în presă încă din 2001. A trecut prin toate ramurile presei scrise: monitorizare, analiză și consultanță de imagine. Din 2007 și până în 2022 a lucrat la Ziarul Financiar. În februarie 2021 s-a alăturat echipei noastre redacționale, ca autor colaborator, și a pus bazele site-ului vacanta-ta.ro, divizia de vacanță a Grupului Observatorul Prahovean. Din 2022 a renunțat la presa centrală pentru a se dedica în întregime proiectelor dezvoltate în cadrul Observatorului Prahovean.

3 COMENTARII

  1. Daca nu era chestiunea legata de sex/gen, sigur se legau de altceva. Nu ai cum sa-i multumesti pe toti.

    Aveam atatea probleme de rezolvat ca nici nu ar trebuie sa ne batem capul cu prostii de genul asta…..

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău