Elevii de clasa a XII-a nu vor mai beneficia, de la 1 septembrie, de transport gratuit în mijloacele TCE Ploiești. Consiliul Județean al Elevilor: „Drepturile elevilor nu se negociază și nici nu sunt opționale” – UPDATE

Consiliul Județean al Elevilor Prahova a reacționat ferm la adresa SC TCE prin care este anunțat faptul că, începând cu 1 septembrie 2021, elevii din clasele a XII-a nu vor mai beneficia de abonamente gratuite pentru transportul local în comun. „Drepturile elevilor nu se negociază și nici nu sunt opționale”, a anunțat Robert Avram, președintele Consiliului Județean al Elevilor Prahova.

- Publicitate -

UPDATE: La scurt timp după ce mesajul Consiliului Județean al Elevilor Prahova a fost publicat în mass-media, TCE a revenit și a anunțat telefonic că, de fapt, totul ar fi fost o eroare de redactare.

Citește și: Consiliul Județean al Elevilor Prahova solicită TCE să recunoască public eroarea din adresa transmisă prin care anunță că elevii de clasa a XII-a nu vor mai beneficia de gratuitate la transport

Știre inițială

- Publicitate -

Consiliul Județean al Elevilor Prahova a anunțat că, în data de 29 iulie 2021, SC TCE SA Ploiești a emis un comunicat prin care se anunța că, începând cu 1 septembrie 2021, elevii de clasa a XII-a nu vor mai beneficia de abonamente gratuite pentru transportul în comun.

„Consiliul Județean al Elevilor Prahova atrage atenția asupra accesului la educație a unui număr considerabil de elevi, care, în contextul în care decizia S.C. T.C.E. S.A. ar rămâne în vigoare, ar trebui să plătească sume considerabile pentru a circula cu mijloacele de transport puse la dispoziție de companie”, susține CJE Prahova, care reamintește TCE Ploiești și autorităților locale că „Drepturile elevilor nu se negociază  și nici nu sunt opționale”.

Comunicatul Consiliului Județean al Elevilor Prahova

- Publicitate -

În data de 29 iulie 2021, S.C. T.C.E. S.A. a emis un comunicat adresat elevilor care frecventează unitățile de învățământ preuniversitar din Ploiești, prin care aduceau la cunoștință faptul că, începând cu data de 1 septembrie 2021, elevii din clasele a XII-a nu vor mai beneficia de abonamente gratuite pentru transportul local în comun.

Consiliul Județean al Elevilor Prahova atrage atenția asupra accesului la educație a unui număr considerabil de elevi, care, în contextul în care decizia S.C. T.C.E. S.A. ar rămâne în vigoare, ar trebui să plătească sume considerabile pentru a circula cu mijloacele de transport puse la dispoziție de companie.

Decizia companiei care controlează transportul în comun din Ploiești reprezintă o încălcare flagrantă a prevederilor legislației în vigoare, în contextul în care art. 84, alin. (1) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, precizează foarte clar faptul că „elevii din învățământul preuniversitar acreditat/autorizat beneficiază de gratuitate la servicii publice de transport local (…) pe tot parcursul anului calendaristic”.

- Publicitate -

Elevii reprezentanți își exprimă profunda dezamăgire în raport cu această decizie, care denotă o lipsă clară de responsabilitate și necunoaștere a legislației din partea operatorului de transport.

O astfel de măsură este inacceptabilă, motiv pentru care Consiliul Județean al Elevilor Prahova solicită ferm operatorului S.C. T.C.E. S.A. Ploiești și autorităților publice locale să își respecte obligațiile legale și să revină asupra deciziei, în așa fel încât elevii ploieșteni să nu fie prejudiciați.

„Cu o lună înainte de începerea cursurilor, reprezentanții S.C. T.C.E. S.A. ne arată faptul că respectarea legislației și asigurarea gratuității pe transportul în comun pentru elevi nu se regăsește printre prioritățile acestora, deși Legea educației naționale reglementează clar aceste aspecte. Drepturile elevilor nu se negociază și nici nu sunt opționale. Oare când vom înțelege aceste aspecte?”, a declarat Robert Avram, președintele Consiliului Județean al Elevilor Prahova.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

1 COMENTARIU

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău