VIDEO: Ploieștean indignat după ce mai multe echipaje de pompieri, smurd și jandarmi au fost mobilizate pentru prinderea unui cocoș pe B-dul Republicii: ”Au înnebunit de tot?!”. Explicația ISU Prahova

Un incident mai puțin obișnuit ne-a fost relatat de un cititor. Sâmbătă seară, în jurul orei 20:00, pe B-dul Republicii din Ploiești și-au făcut apariția mai multe forțe de ordine și de salvatori. Vorbim aici de o ambulanță cu salvatori SMURD, o autospecială cu scară, o mașină de stingere incendiu și un echipaj de pompieri, dar și mai mulți jandarmi. Cu toții au fost mobilizați pentru prinderea unui cocoș care se refugiase într-un copac. VIDEO la finalul textului.

- Publicitate -

Un cititor, martor la incident, ne-a trimis imagini de la operațiunea respectivă, indignat de desfășurarea impresionantă de forțe de ordine și salvatori pentru prinderea unei păsări domestice.

”Era foarte multă lume revoltată. Este inadmisibil. Știu, vor spune că așa este protocolul. Dar smurdul, domnule!!! Ce păzeau? Să nu cadă pompierul de pe scară? Finalul? Cocoșul a zburat….pierdere de timp. Cum să disloci asemenea echipaje? 112 a înnebunit de tot? Unde trebuie nu au reacția aceasta. Sun foarte indignat” a fost mesajul martorului.

Citește și Imagini cu intervenția pompierilor de la Fântânele. Bilanțul incendiului

- Publicitate -

La solicitarea observatorulph.ro, reprezentanții ISU Prahova au transmis următorul punct de vedere:

”Sâmbăta, pompieri au fost solicitați sa intervină la o acțiune de salvare animal/pasare, pentru ca sunt misiuni de protecție la care avem obligația sa intervenim. Inițial, conform procedurii au plecat o mașină de stingere și o ambulanta SMURD. La sosirea la locul intervenției echipajele au constatat ca o pasare (cocos) se afla într-un copac la o înălțime de aproximativ 8 m.

Având în vedere ca nu puteau folosi scara de pe mașină, pentru că pasărea se mișca permanent, au luat decizia să solicite în sprijin autoscara pentru a eficientiza intervenția.

- Publicitate -

Misiunea a durat aproximativ 40 de minute. Preventiv, la locul intervenției a fost și un echipaj SMURD care asigura masurile de prim ajutor pentru colegii noștri care se puteau răni”

În cele din urmă, în urma intervenției, pasărea a fost capturată și predată proprietarului…

VIDEO Forțe impresionante pentru prinderea unui cocoș la Ploiești:

- Publicitate -

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

7 COMENTARII

  1. Presa de rahat. De ce trebuie să postați o asemenea declarație a martorului?! Ce e cu atâta indignare? Tot voi sunteți aia care dați declarațiile martorilor că pompierii ajung fara apă la intervenție. Pompierii au fost solicitați pe 112 sa intervină. Nu există sa refuzi un apel. Și smurdul normal că intervine, pentru că da…ce sa vezi, pompierii se pot accidenta. Rămâneți cu indignarea și cu înțepăturile. Nu am văzut o postare prin care sa lăudați o intervenție a pompierilor, jandarmilor sau polițiștilor.

  2. Daca s-a sunat la 112 autoritățile erau obligate să intervină.Insa tot autoritățile trebuie sa aprecieze daca apelul la 112 a fost justificat sau proprietarul trebuia să-și prindă singur cocosul .

  3. Marea problema cred ca este faptul ca in timp ce se chinuiau sa recupereze un cocos,un om poate avea nevoie de o interventie de urgenta in alta parte.Alta data proprietarul cocosului sa faca bine sa si-l creasca la curte la tara

  4. Ar trebui schimbata legea..daca asa se intervine..pentru un cocos**!?. Frumos** era sa avem un copil pe bloc..prin bariera care sa cada de pe bloc..iar pompierii saracii salvau cocosul***..ne cam batem…joc de noi. Iar pompierii culmea erau platiti de noi..in acest timp.
    Aceeasi idiotenie ca in cazul ursilor..care s-au tot..inmultit..dar ce sa faci e normal..sa omoare oameni pe pajisti…sa le umble in curti..cand e vorba insa sa facem ceva..adica…omorati instant..cei care vin in sate..nu exterminati…toti aiure…sau daca nu..pot fi..dusi undeva si ingrijiti DAR de privatii
    .aceia care sustin ca e ok situatia..NIMIC..din astea insa.
    Stam si spargem..seminte**privim..suntem mari maestrii la asta.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău