Alertă alimentară. Mai multe tipuri de înghețată Milka sunt periculoase pentru consumatori și vor fi retrase

Froneri Ice Cream România recheamă de pe piața din România produsele din gama sa de înghețată din mai multe loturi din cauza oxidului de etilenă peste limita maxim admisă.

- Publicitate -

Comunicatul producătorului:

Froneri Ice Cream Polonia, în calitate de producător al produselor enumerate mai
sus, a fost informată de către unul dintre furnizorii săi cu privire la o problemă de reglementare referitoare la un număr mic de loturi de ingrediente stabilizatoare pe bază de plante, utilizate în producția sa de înghețată și care a afectat, de asemenea, un număr de producători, deoarece acesta este un ingredient comun utilizat la fabricarea înghețatei.

Loturile respective de ingredient stabilizator depășesc limitele legale permise de reglementările în materie pentru oxidul de etilenă.

- Publicitate -

Citește și Un desert vândut de Cora sub marca proprie, retras din magazine. Conține oxid de etilenă peste limita admisă

Stabilizatorii pe bază de plante utilizați de Froneri sunt livrați ca un amestec de ingrediente
stabilizatoare diferite și sunt folosiți în cantități extrem de mici în produsele noastre finite, astfel încât este considerat foarte puțin probabil să prezinte un risc pentru sănătatea consumatorilor.

Producția de bunuri care folosesc loturile afectate ale ingredientului stabilizator a fost oprită.

- Publicitate -

Conform reglementărilor în vigoare, produsele afectate aflate sub controlul nostru au fost plasate în carantină, și am început o campanie de retragere a acestora:

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău