Finanțare de peste 1 milion de euro la Băicoi. Școala Gimnazială Liliești va fi modernizată

În parteneriat cu Energy Policy Group, Primăria orașului Băicoi a reușit obținerea unei finanțări de 1.200.000 de euro în cadrul proiectului „România eficientă”. Proiectul vizează dezvoltarea și derularea unui program național de renovare a școlilor publice, în scopul creșterii performanței lor energetice.

- Publicitate -

Paralel are loc și o campanie de informare și conștientizare a opiniei publice cu privire la beneficiile eficienței energetice în clădiri, a introducerii sistemelor moderne de iluminat, încălzire, răcire și ventilație, menite să îmbunătățească considerabil calitatea și confortul atunci când vorbim de utilizarea clădirilor.

„În urma discuțiilor purtate cu Radu Dudău, președinte EPG, am reușit să semnăm acest parteneriat, iar Școala Gimnazială Liliești a fost selectată pentru a beneficia de acest proiect. Este o imensă reușită pentru noi și pentru ceea ce înseamnă un proces educațional de calitate, desfășurat la standarde europene” a spus primarul orașului Băicoi, Marius Constantin.

Datorită acestei finanțări, vor fi renovate interiorul școlii, instalația electrică, grupurile sanitare, vor fi schimbate ferestrele, montate panouri fotovoltaice și corpuri de iluminat moderne și eficiente din punct de vedere al consumului. Totodată, întreaga clădire va fi anvelopată.

Lucrările vor demara la sfârșitul lunii iunie și vor fi finalizate până la finele lui 2021, după cum spun reprezentanții administrației locale.

- Publicitate -

Proiectul de modernizare a școlii din Liliești vine în continuarea proiectului implementat anul trecut, prin care unitatea de învățământ a fost dotată cu mobilier, datorită fondurilor primite de la Ministerul Dezvoltării. Au fost achiziționate, atunci, bănci, scaune, table, catedre, videoproiectoare, ecrane de proiecție și cuiere pentru fiecare clasă în parte.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Luiza Toboc
Luiza Toboc lucrează în mass media din 2003, atât presă scrisă, cât și TV. A fost redactor/ prezentator știri la Prima TV Câmpina, a urmat colaborarea cu VP TV și Travel MIX Channel, unde a fost realizator de emisiuni , acoperind aproape toate sferele de interes (sănătate, administrație, politic, învățământ, dar și social). La televiziunea de turism, Travel Mix Channel a realizat jurnale de călătorii în țară. A urmat, colaborarea cu Republikanews, unde, la fel, a fost realizator de emisiuni, fiind implicată și în proiectul derulat în colaborare cu televiziunea regională MDI TV, din Târgoviște. Din aprilie 2021, face parte din echipa Observatorul Prahovean, fiind implicată, printre altele, în numeroase campanii umanitare, prezentate pe larg în cel mai citit cotidian al județului.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău