Da Vinci și Elisium, două localuri din Ploiești care merită de luat în calcul atunci când vremea nu este prea prietenoasă

Vom fi din nou acuzați probabil de reclamă… Lumea în ziua de astăzi nu se gândește că, pur și simplu, încercăm, așa cum putem, să susținem afacerile care sunt puse în pericol în perioada asta de pandemie. Trebuie să existe un motiv ascuns pentru orice. De ce? Probabil pentru că așa suntem noi, românii, educați să gândim…

- Publicitate -

În ciuda posibilelor acuzații, voi încerca să fac de acum încolo recomandări.

Știu că vremea de afară nu îmbie defel la „terasă”. La noi încă sunt deschise localurile în interior, așa că nefumătorii au mai multe opțiuni, chiar dacă numărul de locuri din interior a fost mult redus.

Astăzi povestim despre Elisium și Da Vinci…

- Publicitate -

Nu știu ale cui sunt respectivele localuri, nici nu mă interesează. Eu am fost, m-am simțit bine acolo și le recomand și altora să meargă dacă vor să mai iasă din casă în condiții de siguranță.

Da, spun „în condiții de siguranță” pentru că oamenii aceștia chiar încearcă (și le iese) să respecte regulile.

Spre deosebire de alți ani, aș putea spune chiar, de ceilalți ani, acum tot mai mulți proprietari de localuri au investit în spațiul de afară. Au mărit spațiul aducând folii, au investit în încălzirea teraselor.

- Publicitate -

Au investit să se alinieze regulilor, poți merge liniștit să mănânci un prânz sau o cină sau doar să bei un ceai.

Elisium, măcar o dată să vă pună și pe voi cineva într-o „bulă”

Cel mai mult mi-a plăcut cum s-au organizat cei de la Elisium, restaurant situat pe strada 1848. Arată genial acele „bule” de plastic iluminate și încălzite. Îți dau senzația că, indiferent de vremea de afară, poți oricând să găsești un loc unde să te simți bine. Normele de igienă sunt respectate, așa că merită într-o seară să mai ieși din casă măcar pentru un ceai și o porție de papanași într-o așa atmosferă.

- Publicitate -

Cred că din punct de vedere al „distanțării sociale” mai bine de atât nu se poate. Există o expresie „îl ține ca într-o bulă de sticlă…”. Elisium își ține clienții de-a dreptul într-o bulă… dar de plastic.:)

E adevărat, prețurile sunt ceva mai mari decât media, dar și investițiile se văd. În plus, aproape toate felurile principale din meniu au inclusă garnitura, ceea ce, la o privire mai atentă, face ca prețul să nu mai fie atât de mare.

Atmosfera, mai ales pe seară, este genială. Ar merita, măcar la aniversări sau evenimente mai speciale, să îi dați o șansă.

- Publicitate -

Probabil la vară, dacă va mai rezista până la vară, bulele de plastic vor dispărea. Pe mine m-a atras la acest local tocmai atmosfera creată de această organizare a meselor în exterior.

Ca preparate, bulz-ul este fenomenal iar papanașii delicioși.

Mergeți și încercați!

- Publicitate -

Acum câteva săptămâni când am fost, nu m-am gândit că voi ajunge să scriu despre el așa că… nu am făcut poze. Data viitoare însă voi face și la nota de plată!:)

Da Vinci de pe Bobâlna, locul unde revin aproape săptămânal și… achit nota de plată cu tot cu tips

Foarte bine organizați sunt și cei de la Da Vinci, de pe strada Bobâlna. Ei au și terasă mare pe care au amenajat-o aproape în totalitate să se poată sta chiar și atunci când afară nu e tocmai cald. Nefiind însă mese individuale cu încălzire individuală, uneori cauți o masă cât mai aproape de o sursă de căldură. Merge însă, nu suferi de frig. Pun la dispoziția clienților și pături, astfel încât e de luat în calcul și această locație ca să mai scapi puțin de rutina de acasă.

Meniul este deosebit de variat iar prețurile sunt ceva mai mici decât la Elisium. E adevărat, și poziționarea este alta. Elisium este „la bulevard”, Da Vinci este mai „ascuns”.

Ce am mai remarcat este și modul de servire. Adică niște simple frigărui „Da Vinci” au venit la masă într-o prezentare deosebită. Suporturi de fontă de care erau suspendate țepușele de metal. Deși erau doar frigărui, prezentarea făcea toți banii.

La  Da Vinci, acum un an și mai bine, aveai noroc dacă mergeai vineri seară fără rezervare și găseai o masă liberă. De obicei nu găseai nimic. Mașinile parcate în fața intrării făceau uneori imposibilă trecerea pietonilor pe trotuar. Acum, în orice zi am fost, la orice oră, mese aveam „pe alese”. Și cam aceasta este situația cu mai toate localurile (cele care încă mai supraviețuiesc și care nu s-au închis deja)…

Este bine pentru clienți, dar va fi rău tot pentru ei. Atunci când le va fi bine și își vor relua viața, vor ajunge la concluzia tristă că, până și pentru o pizza la terasă, vor fi nevoiți să meargă la București. Cred că acolo nu se vor închide chiar toate, iar, cele care vor rămâne, vor practica prețuri prohibitive probabil, pentru că nu vor avea concurență.

Așa că, v-aș propune, să încercați să mai ieșiți cât se mai poate, până nu vine următorul lockdown. În primul rând pentru voi, o seară de teatru sau concert nu vă strică și, în al doilea rând, pentru micile afaceri care nu pot supraviețui decât în acest mod.

Altfel va veni o vreme când le vom căuta, dar nu le vom mai găsi. Pe locul fostelor terase și restaurante vor trona „hale” de „home delivery”. Aici vrem să ajungem? Eu cred că nu…

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Corina Matei
Corina Matei lucrează în presă încă din 2001. A trecut prin toate ramurile presei scrise: monitorizare, analiză și consultanță de imagine. Din 2007 și până în 2022 a lucrat la Ziarul Financiar. În februarie 2021 s-a alăturat echipei noastre redacționale, ca autor colaborator, și a pus bazele site-ului vacanta-ta.ro, divizia de vacanță a Grupului Observatorul Prahovean. Din 2022 a renunțat la presa centrală pentru a se dedica în întregime proiectelor dezvoltate în cadrul Observatorului Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău