Un incident mai puțin obișnuit s-a produs acum câteva zile la o stână din comuna prahoveană Bertea. Potrivit unui comunicat al Agenției pentru Protecția Mediului Prahova, o haită de lupi a atacat și omorât peste 20 de oi. Proprietarul stânei va fi despăgubit pentru că lupul este o specie protejată.
- Publicitate -
Comunicatul Agenției pentru Protecția Mediului Prahova:
In data de 2.02.2021 în com Bertea, jud. Prahova, în punctul Podul Cășpriei, o haită de lupi a atacat și omorât peste 20 de oi, aparținând de o stână de la marginea localității.
S-au facut demersuri pentru a despăgubi proprietarul de către Ministerul Mediului, lupul fiind specie protejată, alături de urs, râs si pisică sălbatică.
Constatarea a fost facută la fața locului de medicul veterinar din zonă si de reprezentanții Comisiei de constatare și evaluare a pagubelor.
Menționăm că sesizările privind pagubele făcute de această specie au fost mult mai puține decât în cazul celor produse de urși.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Nu mai protejati anumite specii.Mai impuscati din salbaticiuni ca ne-am saturat de ele.
Paiu Cristian si noi ne-am saturat de oameni ca tine… împușcați, împușcați… mai bine s-ar planta pădurile decât sa fie împușcați.. din cauza defrișărilor excesive animalele sălbatice cauta hrana, la fel si cu ursii si cu mistreții… dacă li sa distrus habitatul nu trebuie împușcați.. trebuie replantata pădurea si oprita hoția lemnului..
Mare dreptate aveti! Ce usor sa zici “impuscati”…. e usor sa distrugi!