Școala online va fi prelungită până pe 8 februarie. Anunțul ministrului Educației

În ciuda presiunilor făcute de numeroși elevi, părinți și cadre didactice, guvernul nu va redeschide școlile și grădinițele luni, 11 ianuarie.

- Publicitate -

În cel mai bun scenariu, acest lucru se va întâmpla pe 8 februarie, când va începe semestrul al doilea.

Ministrul Educației, Sorin Câmpeanu, a declarat aseară, la Antenta 3, că Guvernul va aproba astăzi, 6 ianuarie, o ordonanță de urgență prin care școala online va continua până la sfârșitul acestui semestru.

”Vom avea mâine (miercuri – n.r.) şedinţă de Guvern. Vom avea o Ordonanţă de Urgenţă prin care putem să continuăm învăţământul online. Aşa cum am început semestrul I, cu siguranţă, vom termina semestrul I, online.

- Publicitate -

Speranţa şi dorinţa noastră este să organizăm semestrul II într-o manieră clasică, dar el trebuie finalizat. Ca să poată să fie finalizat, e nevoie de o schimbare la Legea 55 care dădea dreptul ministrului Educaţiei să decidă trecerea în online până la 31 decembrie 2020.

Am fost pus în faţa unei întrebări: dacă iniţiem Ordonanţă de Urgenţă pentru învăţământul online, haideţi să-l iniţiem până în septembrie 2021. Am refuzat acest lucru şi am spus: nu; îl iniţiem până în data de 8 februarie, deci cu bună ştiinţă, mi-am retezat, mi-am redus dreptul de a decide peste data de 8 februarie învăţământ online”, a declarat Cîmpeanu.

Acesta a precizat că se așteaptă la o creștere a numărului de îmbolnăviri covid în perioada următoare pentru că oamenii nu au mai respectat regulile sanitare de sărbători.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău