Asociația Școlilor Particulare cere în instanță redeschiderea instituțiilor de învățământ ale căror cursuri au fost suspendate de Comitetele județene pentru Situații de Urgență. Asociaţia susține că măsura luată de autorități este neconstituțională, încalcă dreptul la educaţie al copiilor și dăunează sănătăţii celor mici – care, pe zi ce trece, sunt tot mai predispuşi obezităţii sau scăderii imunităţii, scrie Digi24.ro.
Școlile din Capitală și-au suspendat activitatea fizică la 20 octombrie, elevii urmând să revină în bănci săptămâna viitoare, marți.
Totul depinde însă de evoluția situației epidemiologice, iar o nouă decizie cu privire la școliva fi anunțată luni, după o ședință a Comitetului Municipal pentru Situații de Urgență.
Între timp, însă, Asociația Școlilor Particulare a cerut în instanţă ca toate unităţile de învăţământ, de stat ori private, închise prin hotărâri emise de Comitetele județene pentru Situații de Urgență, să fie redeschise.
Pe de altă parte, primarul general al Capitalei, Nicușor Dan, spune că şcoala ar trebui să continue online până când incidența noilor cazuri de COVID-19 va ajunge sub nivelul de 3 la mie în București.
Citește mai multe pe Digi24.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































