Ministrul Apărării, Nicolae Ciucă, a anunțat că până la sfârșitul anului, Institutul Național Cantacuzino va scoate pe piață un medic medicament imuno-modulator, care creşte rezistenţa organismului la infecţii, inclusiv de cele provocate de coronavirus.
Medicamentul a fost dezvoltat de cercetătorii români ai institutului și este un supliment alimentar cu proprietăţi biostimulatoare şi antioxidante.
„Am discutat cu directorul Institutului Cantacuzino, colonelul Oancea, în ultima perioadă de timp şi-au focalizat foarte mult atenţia pe ceea ce înseamnă sporirea capacităţii de testare. Totodată, lucrează la un medicament imunomodulator, va ieşi curând pe piaţă, şi a luat măsuri ca vechea linie de producţie a vaccinului trivalent să poată să fie repusă în funcţiune şi să înceapă testele, astfel încât, aşa cum şi-au propus la nivelul institutului, începând de anul viitor, să poată să poată să producă vaccinul. Medicamentul imunomodulator va ieşi până la sfârştiul anului”, a declarat Nicolae Ciucă, citat de digi24.ro.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































