După ce mai multe școli din județ au intrat în scenariu roșu (detalii AICI), Comitetul pentru Situații de Urgență Prahova a decis ca două școli și o grădiniță din Prahova să treacă în scenariul verde, respectiv galben, în perioada 6-9 octombrie.
Astfel, pentru Școala Profesională Bălțești și Grădinița cu program normal Popești (structură a Școlii Gimnaziale „Prof. Oprea Mihai“ Negoiești) s-a decis desfășurarea, în intervalul 06.10.2020 – 09.10.2020, a activităților didactice prin participarea zilnică a tuturor elevilor în unitatea de învăţământ, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie (Scenariul 1), la propunerile consiliilor de administrație ale unităților de învățământ, avizate de Inspectoratul Școlar Județean Prahova și Direcția de Sănătate Publică Prahova. Cele două unități au funcționat, până la momentul prezentei Hotărâri, în Scenariul 3.
În schimb, pentru Școala Gimnazială Telega se dispune desfășurarea, în intervalul 06.10.2020 – 09.10.2020, a activităților didactice prin participarea zilnică a tuturor preşcolarilor şi elevilor din învăţământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie şi venirea parţială (prin rotaţie de 1-2 săptămâni) a elevilor din celelalte clase, cu respectarea şi aplicarea tuturor normelor de protecţie (Scenariul 2), la propunerea consiliului de administrație, avizat de Inspectoratul Școlar Județean Prahova și Direcția de Sănătate Publică Prahova. Măsura vine pe fondul creșterii ratei de infectare în comună.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































