Ministrul Educației a recunoscut că sunt șanse mici ca școala să înceapă în regim normal din toamnă având în vedere creșterea cazurilor COVID din România.
Monica Anisie susține că situația actuală nu permite ca toți elevii să fie aduși în clase.
Aceasta a vorbit la Digi 24 despre mai multe scenarii, inclusiv cel al învățământului desfășurat exclusiv în online.
”Am analizat modalitățile în care am putea redeschide unitățile de învățământ începând cu 2020 – 2021. Toate scenariile pe care le avem țin cont de recomandările Ministerului Sănătății. Cel mai bun scenariu va fi acela în care elevii, unii vor fi la școală și alții vor urmări cursurile în sistem online, urmând să facă rocada în funcție de situația epidemiologică.
Luăm în calcul dacă nu va fi nicio problemă, dar nu cred…. unul dintre scenarii era să începem normal, dar nu e cazul de situație normală – sau dacă va fi din ce în ce mai rău mai rău, să continuăm învățarea online” a declarat Anisie.
Citește interviul integral pe digi24.roanisie
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































