Al 8-lea deces în Prahova, pe lista Covid. Din nou, un caz care va genera discuții

Este vorba despre un prahovean în vârstă de 71 de ani, cu alte afecțiuni grave.

- Publicitate -

Pacientul care a decedat, fiind consemnat de autorități ca al 8-lea deces de Covid, avea cardiopatie ischemică, diabet zaharat tip 2 insulinodependent și un infarct miocardic în antecedente.

Pe 08.06 a fost internat la Spitalul ROL2 din Otopeni, în aceeași zi, dar înainte de internarea în ATI, a fost testat și confirmat, iar pe 19.06 a decedat.

În astfel de situații, autoritățile consideră că, deși pacienții aveau o stare generală cu multe probleme medicale, decesul a fost grăbit/cauzat de infectarea cu Covid19.

- Publicitate -

Cei care contestă acest mecanism de cuantificare și raportare a deceselor folosesc adesea teoria ”oricum deceda”.

De cealaltă parte, autoritățile spun că tocmai acesta este motivul pentru care insistă ca în special persoanele de vârsta a treia să fie protejate, având șanse să-și prelungească astfel viața, deși au multiple afecțiuni medicale, unele grave.

 

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Claudiu Vasilescu
Claudiu Vasilescu a început cariera de jurnalist în 1993, în radio, până în 1999, când a trecut în televiziune. Din 2007 a activat în ambele domenii, iar din 2017 a ”atentat” și la presa scrisă, alăturându-se echipei Observatorulph.ro, unde activează și în prezent. Împreună cu echipa ObservatorulPh a lansat proiectul www.icars.ro, un site dedicat pasionaților auto și nu numai.

1 COMENTARIU

  1. Oamenii sunt inconstienti si autoritatile nu fac nimic! Exemplu: mergeti in parcul central din Ploiesti sa vedeti cum pensionarii joaca table la masutele special amenajate, bagati unul in altul! N-am vazut un reprezentant al politiei locale sa-i atentioneze! La fel si pe strada, merg sau stau impreuna fara sa pastreze distanta si nu exista un reprezentant al autoritatilor sa-i atentioneze, ba chiar unii intra in tine si te darama! Politia locala patruleaza cel mult o data pe zi pe strazi, in viteza sa nu vada nimic, apoi merg la birou! Langa locuinta mea, pe strada, un grup de tineri joaca fotbal! Masina jandarmeriei si a politiei locale a trecut printre ei fara sa-i vada! Cand a venit politia, i-a trimis acasa si peste o ora au venit iar! Si ne miram ca numarul de infectati creste?!

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău