Scandal pe tema admiterii la Academiile Militare, după ce absolvenții liceelor civile au primit un număr mai mic de locuri: „Este discriminare!”

Anunțul legat de planul de școlarizare în instituțiile de învățământ militar pentru anul universitar/școlar 2020-2021, studii universitare de licență alocate Ministerului Apărării Naționale, a trezit un val de nemulțumiri din partea viitorilor candidați care nu sunt absolvenți ai liceelor militare.  Asta pentru că din totalul de 773 de locuri, 501 au fost repartizate absolvenților colegilor militare, iar numai 216 sunt pentru absolvenții din alte licee.

Supărarea vine din faptul că la mai multe Academii Militare numărul candidaților absolvenți ai unor licee militare este mai mare față de cel al absolvenților din celelalte licee.

La scurt timp după anunțul postat pe pagina de Facebook a MApN au fost postate aproape 200 de mesaje, multe dintre acestea fiind împotriva planului de școlarizare în instituțiile de învățământ universitar /școlar 2020 -2021.

- Publicitate -

(Vezi Aici planul de școlarizare)

Scrisoare transmisă redacției de un cititor al Observatorulph.ro:

„Această informație aduce la cunoștință faptul că un mare procentaj din locurile scose la concursul de admitere în Academii, îi este rezervat generației 2016-2020 a liceelor militare. Mai exact, din 148 de locuri scoase la concurs de Academia Tehnică Militară (ATM), 76 le sunt rezervate absolvenților de licee militare, 72 – civililor ; Academia Forțelor Terestre – Sibiu (AFT) – dintr-un total de 294 de locuri, 244 sunt pentru absolvenții liceelor militare, 50 pentru civili ; Academia Forțelor Aeriene – Brașov (AFA) – dintr-un total de 170 de locuri, 111 sunt pentru absolvenții liceelor militare, 59 pentru civili; Academia Navală – Constanţa – dintr-un total de 98 de locuri, 70 sunt pentru absolvenții liceelor militare, 28 pentru civili.
Întrebarea noastră – a civililor – este: această repartiție nu cumva promovează discriminarea? Iată că o astfel de împrejurare o întâlnim și la MAPN !!!  Înțelegem faptul că statul a susținut acești elevi ai liceelor militare timp de 4 ani, înțelegem că elevii au depus un efort spre a putea intra în sistem acum 4 ani, înțelegem până și faptul că în acești ani de liceu există posibilitatea ca ei să fii depus un efort poate mai mare decât au depus elevi ai liceelor civile, dar și voi trebuie să înțelegeți că civilii, în aceste momente, depun un efort colosal spre a putea ajunge acolo unde își doresc !!! Ne-am pregătit intens pentru a putea susține o admitere echitabilă, o admitere cu șanse egale pentru toți candidații – fie ei civili sau absolvenți ai liceelor militare. De la bani „aruncați” pe meditații, la timp pierdut și irecuperabil- timp în care civilii se puteau pregătii și pentru alte facultăți (mai ales în cazul celor care au ales să rămână un an acasă tocmai ca să se poată pregătii mai bine față de anul trecut) -, dar și energie. Nu este vina nimănui că suntem, în continuare, într-o situație „mai delicată” (din cauza răspândirii noului virus), dar cred că se puteau găsii soluţii decente astfel încât admiterea și probele să fie susținute în mod egal. Nu vrem să numim situația în care ne aflăm, începând cu ziua de azi, o bătaie de joc, o lipsă de respect, dar vrem ca o dată cu această postare să deschidem ochii și celor care nu știu, că sunt foarte mulți tineri care-și doresc să lupte pentru România, iar din această cauză nu trebuie promovată discriminarea. Este, într-adevăr, o lovitură pe care ne-ați oferit-o într-un moment extrem de neașteptat. Vă doriți ca și elevii buni civili să se lase de învățat și să răspândească, în continuare, ideea de „hai să mergem în afară că România n-are ce să ne ofere”? Asta vreți? Asta vom face. Vă lăsăm să faceți bine statului așa cum știţi voi, iar între timp, orice formă de educație socială se va disipa! Sistemul în care organizarea este un factor principal duce lipsă – chiar acum – de așa ceva. Apropo… societatea românească presupune că drumul militar, Academia Militară este o facultate serioasă, punctuală, dar, în realitate, este ultima facultate care nu și-a anunțat oficial metodologia. În mai puțin de o lună, absolvenții generației 2020 vor susține unul dintre cele mai importante examene din viața lor – BACUL -, iar printre aceștia există nenorocoșii care nu vor știi să răspundă la întrebarea „voi cum intrați la Academie – pe dosar sau examen susținut/admitere- și câte locuri sunt acolo?” BIR, CMJ, CMZ, nimeni nu știe nimic, nimeni nu postează nimic, dar toată lumea își dă cu presupusul… (până astăzi, când slavă Domnului, am reușit să ne lămurim în privința unui aspect – din sute de locuri, acestea, într-o mare majoritate, devin inaccesibile)”.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

2 COMENTARII

  1. Draga redactie, nu uita ca acum elevii de clasa a XII-a din Colegiile militare sunt la scoala, in banci, invata si nu au voie sa utilizeze telefonul (asadar, nici nu-si pot spune parerea). Cand publicati un articol trebuie sa ascultati ambele tabere, nu credeti? Sa va trimit si eu o Scrisoare deschisa? (parinte de elev militar)

    • Eu, elev intr-un liceu civil, tind sa inteleg nemultumirea dvs. fiind parinte al unui elev din unitatile „atacate” dar puneti-va putin si in pielea celorlalti, in pielea elevilor care invata de 4 ani, care s-au axat doar pe speranta unei cariere militare, iar acum observa ca la AFT de exemplu sunt doar 50 de locuri pentru elevii unor licee civile. La o adica, unde este egalitatea de sanse?
      Unde este acea deviza conform careia dreptul la educatie este egal tuturor?

      Inteleg sa fiti indignata de faptul ca noi, restul, suntem nemultumiti de „ajutorul” primit de fiul dvs. dar incercati doar pentru 2 minute sa va puneti in pielea parintelui unui elev civil care a facut sacrificii ca fiu;l sau sa ajunga la o academie si care afla ca un alt copil, egal cu el in totalitate, intra pe locurile scose la concurs doar pt ca a invatat la un liceu militar. V-ati simti comfortabil?

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău