Un lucru hidos văd cum începe să se contureze la o săptămână de la apariţia primelor imagini cu bătrâna urcând în genunchi treptele DGASPC Prahova pentru a fi evaluată de Comisia doamnei Oniga. Acum doi ani şi jumătate, mai precis la 20 ianuarie 2011, publicam următorul articol:
”Un bătrân imobilizat la pat a fost scos apt de muncă de comisia medicală!
Incredibil, dar adevărat. Un bătrân din satul Vâlcele, comuna Colceag, care nu se poate deplasa şi care prezintă tulburări psihice, a fost considerat apt de muncă în gospodărie! Fără să-l vadă pe bolnavul Nicolae Gherda, membrii Comisiei de evaluare a persoanelor adulte cu handicap din Prahova, al cărei preşedinte este medicul Viorica Oniga, l-au încadrat în gradul al doilea de handicap, refuzându-i dreptul la însoţitor, deşi nici măcar nu se poate hrăni singur! „Soţul meu nu poate mânca singur. Abia se mai ridică din pat. Am fost la comisie, iar acolo mi s-a spus că nu-i poate da gradul I cu însoţitor pentru că în acheta socială de la primărie scrie că poate face treabă în gospodărie. Nimeni de la primărie nu a venit să-l vadă, aşa că ancheta s-a făcut din birou!” acuză Ana Gherda, soţia bolnavului”. Continuarea AICI.
Bineînţeles că ştirile video realizate de televiziuni acasă la om, cu el într-o stare vegetativă întins pe un pat şi cu soţia care renunţase la serviciu pentru a avea grijă de soţ adusă în pragul disperării de ideea că realmente nu vor mai avea ce să mănânce, au fost mult mai emoţionante decât textul lui Marius Nica. Îmi amintesc perfect faptul că a fost un subiect de o seară pe majoritatea canalelor tv de ştiri sau generaliste. Apoi, cumva spre disperarea mea care vroiam să văd execuţii în piaţa publică, pe ”agenda publică” au apărut alte subiecte probabil mult mai atractive pentru editori. Tot din câte îmi amintesc, discret, fără sânge pe pereţi, Comisia a revenit asupra deciziei şi pacientul din Colceag a fost avansat, scuze pentru cinism, la gradul I.
Pe 13 mai, imaginea şoc a unei bătrâne urcând în genunchi treptele către aceeaşi Comisie, a făcut nu doar înconjurul României, ci a devenit ”no comment” de o zi pe Euronews. Această imagine avea să fie dublată de aceea şi mai dură a unui bărbat fără un picior venit la Comisie de pe patul spitalului, cu o sondă ieşindu-i din abdomen şi bălăngănindu-se între picioarele cadrului metalic de care se sprijinea.
Scandalul generat de acele imagini a produs, de data asta, mult aşteptatele de către mine execuţii publice: toată conducerea DGASPC, inclusiv distinsa doamnă Oniga, a fost penalizată. Demisii, retrogradări, sancţiuni financiare… tot tacâmul. Care a fost diferenţa între cazul prezentat de noi în 2011 şi cele de acum? În opinia mea, absolut niciuna.
De ce pacientul din 2011 a fost mai puţin interesant pentru ”opinia publică” decât pacienţii din 2013? Iată o întrebare.
Şi încă ceva, demersurile făcute zilele astea de Antena3 vizând ”mafia” din Prahova nu vă produc şi vouă sentimentul unei făcături cumplite, a unei smardoieli/răfuieli/bălăcăreli între două grupuri, bineînţeles politico-economice, Felix-Ghiţă, în care ultimul lucru care contează este ”interesul public”? Mie aceste acțiuni mi se par teribil de asemănătoare cu cele făcute de Roberta Anastase prin intermediul publicației ”Prahova Ta” în campania pentru localele din 2012, când bineînțeles că tot grija pentru oameni o mâna în luptă cu ”mafia lui Cosma”.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































