Primul caz de Covid-19 într-o primărie din Prahova a fost confirmat, vineri, la Poiana Câmpina, când autoritățile sanitare au dispus închiderea instituției. Între timp a fost confirmat și cel de-al doilea caz.
Primul caz a apărut după ce o angajată de la Primăria Poiana Câmpina a sunat, joi, la 112 și a anunțat că prezintă simptome specifice noului coronavirus.
În urma testării, rezultatul a fost pozitiv, angajata fiind transferată la Secția de Boli Infecțioase a Spitalului Județean Ploiești.
Prefectura Prahova a anunțat, sâmbătă, că Direcția de Sănătate Publică a demarat o anchetă epidemiologică la Poiana Câmpina, stabilind 25 de contacți care au intrat în auto-izolare. Ca primă măsură s-a dispus închiderea primăriei până în data de 27 aprilie.
Totodată, a început testarea angajaților, iar între timp a fost confirmat și cel de-al doilea caz la o altă angajată a primăriei. Și în acest caz, pacienta a fost internată șii se află sub tratament.
Vestea bună este că, momentan, nu se poate vorbi despre un focar la Primăria Poiana Câmpina, având în vedere că primele teste au fost negative pentru ceilalți angajați.
Direcția de Sănătate Publică Prahova va continua testarea, pentru restul angajaților fiind menținută măsura autoizolării.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































