Sorin Câmpeanu, președintele Consiliului Național al Rectorilor, a anunțat că examenul de admitere la facultate se va desfășura fără luarea în considerare a materiei din clasa a XII-a, semestrul II.
„În calitate de preşedinte CNR, membru al Grupului de lucru constituit de MEC pentru iniţierea şi susţinerea măsurilor ce se impun cu privire la derularea anului şcolar/universitar 2019/2020, sunt în măsură să vă asigur că în niciunul din scenariile luate în calcul de Ministerul Educaţiei nu există ipoteza repetării anului şcolar/universitar”, a precizat Sorin Cîmpeanu, citat de Agerpres.
Mediile școlare vor fi încheiate în învăţământul preuniversitar, examenele şi proiectele aferente semestrului II vor fi susţinute în învăţământul universitar, Evaluarea Naţională se va susţine, examenul de Bacalaureat se va susţine, examenul de admitere în facultăţi se va derula fără luarea în considerare a materiei aferente semestrului II – clasa a XII-a, iar examenele de licenţă şi disertaţie se vor susţine, a mai adăugat Sorin Cîmpeanu.
sursa foto: a1.ro
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































