Poliția a deschis dosar penal pentru ucidere din culpă în cazul prahoveanului care a murit plimbat între spitale

Moartea tânărului de 25 de ani, din Făget, care a survenit după ce pacientul considerat suspect COVID-19 a fost plimbat între patru spitale din Prahova, a intrat în atenția Poliției.

- Publicitate -

Sabin Ciurcă a murit pe 2 aprilie, la Spitalul Municipal Câmpina, după ce a fost considerat suspect de COVID-19 din data de 29 martie, deși s-a întors din Germania pe 7 martie. Tânărul, de 25 de ani, a acuzat dureri abdominale și a fost plimbat în decursul a câtorva zile între mai multe spitale din Văleni, Ploiești și Câmpina. A lăsat în urmă o soție și o fetiță de numai o lună.

Detalii aici: Un prahovean de 25 ani a murit după ce a fost plimbat între patru spitale. Considerat suspect de Covid, testul a ieșit negativ în ziua decesului

În urma autopsiei efectuată la Serviciul de Medicină Legală Ploiești s-a stabilit și cauza morții: septicemie provocată de pancreatită acută necrotico-purulentă (detalii AICI).

- Publicitate -

La solicitarea observatorulph.ro, reprezentanții IJP Prahova au transmis următorul comunicat:

”Joi, 2 aprilie a.c., in jurul orei 16:30, am fost sesizati de catre reprezentanții Spitalului Municipal Campina, cu privire la decesul unui bărbat in varsta de 25 de ani, care fusese internat in unitatea medicala din data 31 martie. In cauza a fost deschis un dosar penal pentru ucidere din culpa, fiind totodata dispusă efectuarea necropsiei”.

Reamintim că, până în prezent, singura măsură luată de DSP Prahova a fost aplicarea unei amenzi de 30.000 de lei Spitalului Municipal Câmpina unde a decedat victima (detalii AICI).

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Marius Nica
Marius Nica lucrează în presă din anul 2000. A început cu presa scrisă, fiind reporter și ulterior redactor la Telegraful de Prahova, Muntenia Telegraf, apoi a devenit redactor șef la Monitorul de Prahova. A urmat o carieră în televiziunea locală, fiind realizator și moderator la posturile Will TV și Alpha TV, dar și colaborator la Evenimentul Zilei, Radio K și Will FM. Din 2007 este directorul editorial al ziarului Observatorul Prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău