Raed Arafat: E posibil ca starea de urgență să se prelungească o lună

Starea de urgență instituită la jumătatea lunii trecute și care durează 30 de zile s-ar putea prelungi cu încă o lună.

- Publicitate -

Anunțul a fost făcut aseară, la Digi 24, de secretarul de stat în MAI, Raed Arafat.

„Dacă vorbim de starea de urgență e foarte posibil să ajungă să fie prelungită încă o lună. Poate această decizie va fi luată în cursul săptămânii viitoare, înainte să ajungem la data limită a stării de urgență”, a spus Arafat.

Acesta a lansat și un nou termen până la care ar trebui menținute restricțiile de circulație.

- Publicitate -

„Starea critică, depinde – în unele țări a urcat și după, a început coborârea. În altele s-a menținut. Nu cred că vom ieși din starea de combatere a virusului înainte de sfârșitul lunii mai. Va fi o perioadă continuă de combatere până să spunem că a trecut. Depinde cum va evalua situația” a spus secretarul de stat pentru sursa citată.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău