Raed Arafat: Purtați măști când ieșiți din casă! Pot fi confecționate și în casă

Șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat, trage un semnal de alarmă și face apel la populație să poate măști sau cel puțin un material de protecție pentru nas și gură.

Șeful DSU, Raed Arafat, a explicat de ce se recomandă mai nou o astfel de măsură pentru persoanele care ies din casă.

„Dovezile recente arată că acest comportament poate reduce răspândirea virusului care cauzează COVID 19 în comunitate”, a scris, duminică, Raed Arafat pe pagina de Facebook.

- Publicitate -

„Când am vorbit la începutul pandemiei despre purtarea măștii de persoanele din stradă, idea generala pe plan mondial a fost că acest lucru nu are rost și au existat explicații pertinente de ce să nu devină purtatul măștii o practică generală, aceasta fiind recomandată numai persoanelor cu simptome. Unul din considerente a fost și lipsa majora a măștilor și necesitatea în primul rând de a le asigura personalului medical.

Recent însă, luând în considerare modul de răspândire a virusului inclusiv de la persoane infectate dar asimptomatice, mai multe autorități pe plan international au început să recomande purtatul măștii sau a orice altă forma de material de protecție pentru nas și gură, oriunde mergem în spatiile publice, în mijloacele de transport în comun sau când suntem la întâlnire cu alții.

Dovezile recente arata ca acest comportament poate reduce răspândirea virusului care cauzează COVID 19 în comunitate.

- Publicitate -

Este cunoscut faptul că nu prea găsim măști simple în piață și faptul că în cazul în care găsim prețurile pot fi exorbitante. De aceea au început să apară alternative ce pot fi realizate acasă de oricine ca sa le poarte când iese din casa.

Va dura până ne vom obișnui cu această practică dar din ce văd și din informațiile pe care le avem, ar fi bine să începem să aplicam această practică cât de repede posibil, indiferent de cine ar rade de noi și cât de haios sau ciudat am arată.

Măsurile luate până acum de autoritățile din România au fost unele cu impact pozitiv, purtarea măștii sau a orice material care poate împiedica ca particulele care se răspândesc când vorbim, tușim sau strănutam, să ajungă la alții sau la noi și să ducă la răspândirea virusului, ar fi o măsură suplimentară care sa vina în sprijinul celor care se lupta cu acest virus și în sprijinul nostru a tuturor pentru a ne proteja și a proteja pe alții.

Aduceți-vă aminte, nu este nevoie de masca medicala ca să vă protejați și să protejați pe alții… puteți improviza!

Totodata dacă faceți acest lucru și vă confecționați o masca acasă, nu uitați să o spalați zilnic când vă întoarceți acasă, și să o călcați.

Nu uitați că numai împreună putem învinge acest virus!”

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău