Obligația de a angaja și de a salariza asistentul personal al persoanei cu handicap grav și de a garanta plata indemnizației lunare revine autorităților locale. La Ploiești există listă de așteptare, iar 50 de persoane speră, în fiecare zi, să se elibereze un loc. Părintele unui copil cu handicap grav ne-a semnalat drama prin care trece după ce soției i-a fost desfăcut contractul de muncă. „Am reușit să prelungesc certificatul de încadrare în grad de handicap grav pentru copil, dar între timp soția mea și-a pierdut locul de muncă pentru postul de asistent personal și mi s-a spus că trebuie să aștept eliberarea unui loc!”.
În plină pandemie de coronavirus, ies la iveală și alte drame. Părintele unui copil cu handicap grav ne-a semnalat situația grea prin care trece de curând.
„Pe 6 martie a expirat certificatul de încadrare în grad de handicap grav pentru copilul meu. Aveam scrisoarea de recomandare care era valabilă și nu am verificat și data pentru certificatul de încadrare în grad de handicap grav. După ce am depus documentele și s-a întrunit comisia de specialitate de la DGASPC Prahova a fost prelungit certificatul de încadrare în grad de handicap grav, pentru că repet este o boală incurabilă. Dar între timp soției mele i s-a desfăcut contractul de muncă și nu mai este asistent personal al copilului, deși acesta necesită permanentă supraveghere. Venitul soției era singurul venit al familiei, pentru că, din cauza situației, nici eu nu am reușit să mă angajez, iar acum, din cauza coronavirusului, tragedia este și mai mare. Am încercat să vedem ce se poate face, iar răspunsul de la ASSC a fost că pe lista de așteptare sunt încă alte 50 de persoane”, ne-a povestit părintele copilului cu handicap grav, care susține că trece printr-o situație disperată
„Este cumplit când afli că nu este respectat dreptul unui copil cu handicap grav de a avea asistent personal”, ne-a povestit bărbatul, care se gândește cu groază la zilele care vor urma.
„Copilul are nevoie de medicamente, trebuie să îi asigur transportul la medic, la urgențe… Pentru săptămâna aceasta poate că mă voi descurca să-i asigur mâncare. Dar de săptămâna viitoare ce vom face? Cum rămâne cu protejarea dreptului la un asistent personal?”, se întreabă retoric părintele.
Toate locurile bugetate sunt ocupate
Directorul ASSC Ploiești, Dan Dinu, susține că „desfacerea contractului de muncă a avut loc ca urmare a faptului că nu a fost reînnoit certificatul de încadrare în grad de handicap grav”, iar în momentul în care documentul a fost prezentat deja era o altă persoană angajată pe post.
„Cunosc situația, dar, potrivit legii, asistenții personali sunt angajați pe perioada de valabilitate a certificatului de încadrare în grad de handicap grav emis de DGASPC Prahova. Prin urmare, la expirarea certificatului a încetat automat contractul de muncă, iar în perioada care a urmat acest loc de muncă a fost ocupat de o altă persoană care se afla pe lista de așteptare, pentru că vorbim de un număr fix de locuri bugetate. În momentul în care se eliberează un loc se face o angajare. În acest moment toate locurile bugetate sunt ocupate. Până la rezolvarea acestei situații, mama copilului va beneficia de un ajutor suplimentar, dar nu va mai avea statut de angajat. Pe lista de așteptare sunt 50 de persoane”, a precizat Dan Dinu, directorul ASSC Ploiești.
Trebuie identificată sursă de finanțare
„Am discutat pe tema acestui caz. Personal am vorbit la ASSC pe această temă și mi s-a spus că există un regulament în sensul că încadrările se fac în limita posturilor bugetate, în cazul în care se eliberează un loc și în funcție de data depunerii cererii. Singura soluție este de suplimentare a numărului posturi, dar acest lucru se poate realiza numai în cazul în care este identificată și sursa de finanțare”, a precizat consilierul local Robert Vâscan, președintele Comisiei nr. 5 pentru protecție și asistență socială a Consiliului Local Ploiești.
Peste 2.300 de persoane cu handicap grav, în Ploiești
La nivelul municipiului Ploiești, numărul persoanelor cu handicap grav este de peste 2.300, Din acest total, numai 480 de persoane beneficiază de un asistent personal, conform legii, pentru că în lipsa locurilor bugetate pentru posturile de asistenți personali mulți au optat pentru o indemnizație suplimentară. Despre sincopele legislative ar fi însă mult de spus.
Potrivit legii, „Promovarea și respectarea drepturilor persoanelor cu handicap revin, în principal, autorităților administrației publice locale unde își are domiciliul sau reședința persoana cu handicap și, în subsidiar, respectiv complementar, autorităților administrației publice centrale, societății civile și familiei sau reprezentantului legal al persoanei cu handicap”.
Cu alte cuvinte, rezolvarea unei astfel de situații, în cazul în care Consiliul Local nu identifică surse de finanțare, ar trebui să găsească o soluție la nivel central. Dar cine ar putea să facă un astfel de demers la Ploiești?
Am încercat să obținem un punct de vedere și din partea primarului municipiului Ploiești, Adrian Dobre, dar nu am reușit.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































