Cătălina Bozianu, deputat PMP Prahova: „Cer public premierului Orban și ministrului Oros să acționeze în sensul acordării de ajutoare directe de stat către producătorii agricultori”

Cătălina Bozianu, deputat PMP de Prahova, susține că redresarea economică a României, în urma pandemiei de coronavirus, va depinde de agricultură. În acest sens, printr-o postare pe pagina de facebook, Cătălina Bozianu cere public Guvernului să sprijine producătorii. 

„Din ce în ce mai mulți oameni implicați în economie – antreprenori, analiști, funcționari ai statului – afirmă că, în România, impactul crizei Covid-19 va fi mult diminuat dacă, în 2020, reușim să facem performanță în agricultură.

Practic, viitorul economiei românești depinde de modul în care reușim să-i ajutăm pe fermierii mai mici sau mai mari să producă și să poată vinde.

- Publicitate -

Am primit, în ultimele două săptămâni, zeci de mesaje de la producători, în care oamenii avansează propuneri către guvern și cer ca executivul să facă mai mult pentru ajutorarea și stimularea sectorului agricol. Sunt de acord cu ei: deciziile și acțiunile de până acum ale Palatului Victoria pe acest domeniu sunt, deocamdată, insuficiente. Mai ales, în contextul în care alte state europene se implică direct în ajutorarea fermierilor.

Cer public premierului Orban și ministrului Oros să acționeze în sensul acordării de ajutoare directe de stat către producătorii agricultori, în limita de 100.000 de euro pentru fiecare exploatație agricolă.

În condițiile în care pandemia coronavirus a obligat Uniunea Europeană să relaxeze interdicțiile privind ajutoarele de stat, iar țări precum Germania sau Franța le acordă, pasivitatea guvernului de la București nu este justificată.

- Publicitate -

Această pasivitate poate agrava, cu consecințe nebănuite, criza economică pe care o vom traversa în următorii ani.”

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău