Colegiul Farmaciștilor din România a recomandat limitarea la două cutii a vânzării de Paracetamol, după ce românii au început să-și facă stocuri la acest medicament considerat eficient în tratamentul COVID-19.
Clienții au început să-și facă stocuri după ce au citit că Paracetamolul este folosit de medici în schema de tratament al bolnavilor de COVID-19.
„Este o recomandare pe care am trimis-o de ieri către colegii noștri farmaciști, dar și pentru publicul larg, pentru a înțelege că trecem printr-o perioadă în care în a acumula cantități prea mari dintr-un medicament nu este opțiunea cea mai bună.
Am luat această decizie pentru că consumurile s-au dublat, aproape spre triplare față de perioadele anterioare și tocmai pentru că în schema de tratament pentru COVID-19, pentru formele ușoare, pentru a scădea temperatura este recomandat paracetamolul și atunci toată lumea s-a sesizat și în buna tradiție, mai ales românească, încercăm să avem cât mai mult chiar dacă nu ne trebuie”, a declarat Dumitru Lupuleasa, președintele Colegiului Farmaciștilor la DIGI 24.
Acesta a dat asigurări că există stocuri și materii prime pentru producerea în continuare a Paracetamolului.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































