Cum te protejezi dacă locuiești la bloc și trebuie să mergi cu liftul?

Până când primăriile vor monta la fiecare scară de bloc dozatoare cu dezinfectanți, așa cum prevede Ordonanța Militară 6, locatarii trebuie să se protejeze singuri.

- Publicitate -

Astfel, este important să purtați mănuși de protecție atunci când atingeți suprafețele comune, cum ar fi cele de pe casa scării sau liftul, pe care să le aruncați imediat ce intrați în apartament, după care obligatoriu trebuie să vă spălați pe mâini temeinic cu apă și săpun.

În cazul imobilelor cu mai multe etaje, dotate cu lift, asociațiile de proprietari trebuie să dezinfecteze ascensorul, dacă autoritățile locale nu o fac, iar locatarii trebuie să evite să folosească simultan cu mai mulți vecini ascensorul.

În astfel de situații, dacă sănătatea vă permite, este indicat să folosiți scările, dar să evitați să atingeți cu mâna neprotejată balustrada sau pereții interiori.

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău