Consiliul Județean a aprobat, în contextul pandemiei de coronavirus, alocarea de fonduri pentru Spitalul de Obstetrică Ginecologie Ploiești și pentru centrele sociale din Prahova.
Aleșii județeni au alocat, marți, 300.000 de lei pentru aprovizionarea cu materiale sanitare, echipament de protecție pentru personalul medical, precum și de materiale dezinfectante la Spitalul de Obstetrică Ginecologie Ploiești.
Fonduri suplimentare au fost direcționate și către DGASPC Prahova, pentru aprovizionarea cu materiale dezinfectante și sanitare pentru cele 23 de centre sociale din județ. Suma alocată a fost de 1,2 milioane de lei.
Totodată, pentru că Ministerul Sănătății a alocat 360.000 de lei pentru aparatul de testare RT PCR, pentru depistarea noului coronavirus, care ar urma să intre în dotarea Spitalului Județean Ploiești, suma alocată luna trecută de Consiliul Județean Prahova va fi utilizată pentru achiziția de alte echipamente medicale în cadrul unității medicale, a precizat Bogdan Toader, președintele Consiliului Județean Prahova.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































O promisiune pe zi spusa de Cozma II-Toader Presedinte CJ.,,Stați cuminți ca avem grija de voi” lozinca CJ-Prahova numai ca pana vin materialele și echipamentele la Pastele Cailor mai e de așteptat….Noroc ca e 1 Aprilie și înțelegem gluma Presedintelui CJ.