Angajat al Metrorex, confirmat cu coronavirus

Metrorex informeaza ca marți, 31 martie, a fost confirmat pozitiv cu noul Coronavirus un angajat al societatii, care nu se afla la locul de munca.

Este vorba de un bărbat în vârstă de 49 de ani, angajat cu funcția de controlor acces metrou la stația Laminorului.

Prin specificul functiei, angajatul nu are contact cu calatorii, avand doar atributii de supraveghere a accesului in statie.

- Publicitate -

Precizam ca incepand cu data de 20.03.2020, angajatul Metrorex se afla in concediu medical pentru alte afectiuni de sanatate. In seara zilei de 30.03.2020, acesta si-a anuntat sefii ierarhici ca a fost testat si confirmat pozitiv cu Covid 19.

Din informatiile pe care le avem in acest moment, angajatul se afla internat in spital sub supraveghere. Colegii acestuia, cu care a intrat in contact, se afla in izolare la recomandarea Directiei de Sanatate Publica.

Locul de munca unde isi desfasura activitatea, respectiv statia de metrou Laminorului a fost dezinfectata in totalitate. O ancheta epidemiologica se va efectua de catre Directia de Sanatate Publica, conform competentelor.

- Publicitate -

Pe aceasta cale, recomandam tuturor calatorilor sa foloseasca mijloacele de plata moderne, precum automatele de vandut cartele, dar si plata cu cardul bancar contactless de tip Mastercard sau Visa direct la aparatele de acces, pentru diminuarea interactiunii cu bancnotele si alte posibile surse de infectare.

Mai mult, in aceasta perioada atat trenurile, cat si statiile sunt dezinfectate intens cu solutii inovatoare pentru impiedicarea raspandirii Covid19.

sursa foto: captură youtube.com

- Publicitate -

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ștefan Vlăsceanu
Ștefan Vlăsceanu a fost interesat de presa scrisă încă din perioada liceului, când a intrat pentru prima dată pe ușa redacției ziarului Monitorul de Prahova. Este cel mai tânăr jurnalist din echipa Observatorul Prahovean, în prezent fiind redactor șef. Publică și documentează lunar zeci de articole și subiecte din domenii precum eveniment, social și investigații. În paralel administrează ziarul Observatorul de Brașov. Este absolventul facultății de Sociologie și Comunicare din Brașov, promoția 2013 și câștigător al Galei Tineretului Prahovean 2023 – cel mai activ tânăr jurnalist prahovean.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău