România intră în Scenariu 4 odată cu depășirea numărului oficial de peste 2000 de pacienți cu COVID-19.
Raed Arafat a anunțat în această seară că sunt 2.109 cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus confirmate în România, din care 593 sunt înregistrate la Suceava.
Din acest motiv, în municipiul Suceava și opt localități limitrofe se instituie carantina (detalii AICI).
65 de persoane au decedat din cauza coronavirusului.
Odată cu scenariu 4 se vor lua următoarele măsuri, potrivit libertatea.ro:
1 Izolarea şi tratamentul cazurilor de COVID-19 în centrele desemnate, cât şi în spitalele şi secţiile de boli infecţioase de pe raza judeţului afectat, adică: cazurile grave şi critice în spaţii de izolare cu presiune negativă şi secţiile de boli infecţioase din centrele desemnate cazurile moderate în spaţii de izolare obişnuite cazurile uşoare: vor fi izolate şi tratate la domiciliu
2. Transferul pacienţilor cu alte boli infecţioase din spitalele şi secţiile de infecţioase către alte spitale, secţii de alte specialităţi
3. Detaşarea medicilor cu specialitatea boli infecţioase din spitale care nu au secţii de boli infecţioase (deci medicii care lucrau, de pildă, în cabinete de boli infecţioase), în secţii sau spitale de boli infecţioase
4 Carantina generală instituită la nivelul unor localități cu focare de COVID-19
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































