Institutul Național de Sănătate Publică a dat publicității algoritmul în baza căruia pacienții din România vor fi testați pentru depistarea infectării cu coronavirus.
„În vederea optimizarii activităților de testare pentru COVID-19, de internare si de externare, va rugam sa respectati urmatorul algoritm:
1. Recomandari de prioritizare a testării pentru COVID-19:
Aceste recomandări au la baza documentul elaborat de Comisia Europeană, pe baza sfatului științific oferit de Centrul European de Control al Bolilor (ECDC).
În acest moment Romania se află în stadiu pre-epidemic, înregistrandu-se cazuri de import și cazuri de transmitere locala restransa (generatia 2, 3 si 4), neexistand inca dovezi de transmitere intra-comunitară sustinuita.
În aceste conditii strategia trebuie sa fie axată pe detectarea rapidă a cazurilor de COVID-19, în vederea limitarii transmiterii, și pe obținerea de dovezi de transmitere comunitară nedetectata.
Astfel, prioritizarea testării în ordine descrescatoare a importanței este urmatoarea:
1. Persoane simptomatice cu istoric de călătorie internationala;
2. Contacți apropiati simptomatici ai cazurilor confirmate;
3. Personal medico-sanitar simptomatic;
4. Cazuri de pneumonie fara altă etiologie, din TOATE categoriile de varstă și din TOATE spitalele;
5. Cazuri de SARI fara altă etiologie, din TOATE categoriile de varstă și din
TOATE spitalele;
6. Persoane instituționalizate simptomatice
7. Pacienti inainte de procedura de transplant (asimptomatici) si donatorii de celule stem hematopoietice inainte de donare.
Testarea se face DOAR la recomandarea medicului, atat in sistemul public, cat si in cel privat de sanatate.


Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112































