Traversăm momente atât de delicate, încă doar profesioniștii ar trebui să vorbească și implicit să decidă, în fața oricărui decident politic, în fața managerilor de spitale care, în unele situații, au demonstrat că sunt complet depășiți. Cazurile Suceava și Gerota sunt deja puncte de referință în demonstrarea incompetenței și iresponsabilității, iar prețul este nici mai mult nici mai puțin decât viața omului.
Realitatea s-a dovedit atât de dură, încât cuvintele sunt lipsite de greutate, pentru a descrie dramatismul situației. Și nu este vorba despre panică, ci despre acel moment T 0, în care doar profesioniștii, medicii în cazul de față, au dreptul să mai vorbească, urmând ca autoritățile să ia act și să se conformeze.
Situația din Prahova este critică. V-am informat deja despre inacceptabila bâlbâială în a desemna care este ”spitalul covid” numărul 1, în articolul ”Bombă în lumea incompetenței! SJU nu va fi spital covid în Prahova, fiind desemnat un alt spital care nu are dotări specifice și personal – Scrisoarea unui cadru medical din CF Ploiești.”
Să nu ne facem iluzii, crezând că scăpăm ieftin. Greul abia acum începe. Suntem pregătiți? Relatările personalului medical certifică faptul că nu. Nu au știut, nu au bănuit, nu și-au imaginat, nu aveau stocuri, nu aveau echipamente medicale și de protecție. Una dintre relatările din SJU a fost publicată AICI.
Am încercat din răsputeri, alături de o parte a presei prahovene să capacităm mediul de afaceri, pentru a face rost de necesarul de bani și echipamente. Rezultatele au fost remarcabile, dar din interiorul spitalului pare cu totul altfel. Chiar dacă în prima fază SJU nu va fi spital covid, dacă situația va evolua ca în țările din vestul Europei, inevitabilul se va produce și în cazul Spitalului Județean de Urgență Ploiești. Până atunci, principalul obiectiv este ca acest spital să rămână funcțional la capacitate maximă.
Medicii chirurgi ai SJU, nu în totalitate, dar ne permitem să spunem că sunt cei care contează, au redactat un memoriu, pe care l-au trimis Consiliului Județean Prahova, din el putând să aveți o imagine exactă a ceea ce se întâmplă acolo, a bâlbâielilor din organizare și a ceea ce înseamnă să nu cooptezi adevărații specialiști în echipă.
Este momentul în care nu mai avem nimic de adăugat, oferindu-vă spre lectură fotodocumentul:


Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































Debandada organizată de manageriat și CJ supervizata de DSP.
Când a luat atitudine despre neregulile de la SJU acum 2-3 ani domnul doctor Oprea, câți medici l-au mai susținut? Niciunul sau spre zero! Acum se plâng toți. s-au trezit pentru ca le este frica de propria viața. Neregulile de acum sunt aceleași de ani de zile, sunt dintotdeauna. A fost o bătaie de joc pentru toți cei care plătesc taxe și impozite și se așteaptă sa primească ceva înapoi. Acum o sa scape cine poate. După nebunia asta, lucrurile or sa revină la normal. Adică o sa primim ce primim și acum. Nimic! Am vrut sa scriu de fapt un cuvânt din 4 litere dar nu îmi permit. Începe cu litera M.