În plină luptă cu coronavirusul, Israelul s-a mișcat repede și a lansat o aplicație care le spune utilizatorilor dacă au intrat în contact cu o persoană infectată cu COVID-19.
Te întrebi, sigur, cum e posibil? Aplicația numită “Hamagen” (în traducere “Scutul”), dezvoltată pentru Ministerul Sănătății din Israel, are la bază un principiu simplu – îi urmărim pe toți și știm cine cu cine s-a întâlnit în ultimele 14 zile, potrivit smartradio.ro.
Dacă un pacient este depistat cu coronavirus, aplicația primește automat această informație. Iar pe baza istoricului de monitorizare al persoanei respective, știe instant ce alte persoane – care au și ele aplicația instalată pe telefon – au fost expuse riscului.
„Match-ul” se face automat, iar utilizatorul primește pe telefon mesajul că a fost expus, dar și instrucțiunile pentru următoarele acțiuni – ce să facă, cum să se izoleze, cui să îi ceară ajutorul.
Dezvoltatorii aplicației spun că Hamagen devine eficientă în momentul în care este descărcată de cât mai mulți oameni.
Numărul persoanelor depistate cu coronavirus a depășit 1000 în Israel.
sursa: smartradio.ro
sursa foto: timesofisrael.com
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112
































