HBO va difuza joi seară, de la ora 20:00, premiera filmului documentar ”Colectiv” realizat în urma incendiului din 2015, din clubul cu același nume, în urma căruia 27 de oameni au murit și alți 180 au fost răniți, mulți decedând ulterior.
Descrierea documentarului, conform hbo.go:
În 2015, un incendiu declanșat la clubul Colectiv din București a ucis 27 de oameni și a rănit 180 de persoane. În scurt timp, mai multe victime cu arsuri încep să moară în spitale de la rănile care nu erau letale. Apoi un doctor vorbește cu o echipă de jurnaliști de investigație despre situația din spitale.
O dezvăluire duce la alta pe măsură ce reporterii încep să descopere o vastă fraudă în sistemul medical. Când este numit un nou ministru al sănătății, el oferă acces fără precedent la eforturile depuse pentru a reforma sistemul corupt, dar și la obstacolele cu care se confruntă.
Urmărind jurnaliști, victime și oficiali guvernamentali, documentarul oferă o prezentare intransigentă a impactului pe care îl are jurnalismul de investigație când este făcut la cel mai înalt nivel.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

































Nu ma voi uita…vreau sa uit…totul..caci asta se doreste,spalarea creierelor..de la lovitura de stat,bucuresti 22 decembrie,totul se doreste a SE UITAA,NEGA,DARAMA…TRAIM IN MINCIUNA SI CALCAM PE MORTII TIMISOAREI SI BUCURESTILOR,BRAILEI,BRASOVULUI,CLUJULUI…APUSENILOR…