Patronul firmei de butelii amendate: „Totul este o mascaradă”

În urma articolului „Butelii expirate şi contrafăcute | Amendă de jumătate de miliard pentru o firmă din Ploieşti”, directorul general al firmei respective ne-a contactat pentru a-şi spune punctul de vedere.

Andrei Rotaru susţine că totul este o mascaradă şi că a fost amendat pe nedrept. „Noi suntem pe piaţă de şase luni de zile. Suntem autorizaţi să încărcăm butelii. Avem toate avizele în regulă. Am introdus pe piaţă 3.000 de butelii cu numele firmei noastre, Anias SRL. E păcat că, oameni serioşi fiind, suntem acuzaţi şi amendaţi pe nedrept. Dacă într-o localitate anume, unde avem punct de lucru, vine un om cu o butelie de la altă firmă, firmă care nu mai are reprezentanţă în zonă, noi nu îl putem obliga să se ducă tocmai în judeţul X, unde firma respectivă încă mai are reprezentanţă ca să-şi încarce butelia. E ceva normal. De multe ori am luat butelia veche a omului şi i-am dat gratis una nou-nouţă la schimb, cu inscripţia firmei noastre. E ceva normal şi deloc ilegal”, ne-a declarat Andrei Rotaru. Acesta susţine că a aflat de-abia astăzi de dimineaţă de faptul că poliţia i-a întocmit un dosar penal. „Astăzi m-au sunat mulţi prieteni, colegi de facultate, colaboratori şi chiar şi furnizorul, Bulrom Gas, să îmi spună de dosarul penal. Toţi au rămas surprinşi deoarece suntem cunoscuţi ca fiind oameni serioşi. Eu habar nu aveam de acuzaţii şi de dosar. Nu m-a înştiinţat nimeni. Totul e o mascaradă şi nu este deloc corect ce se întâmplă”, susţine patronul firmei de butelii amendate.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Ciprian Pap
Ciprian Pap este jurnalist local din 2007. A lucrat ca redactor/reporter/realizator în presa tipărită dar și în TV, în redacții precum Universul Prahovean, Telegraful de Prahova, Alpha TV Ploiești, Monitorul de Prahova și Telegrama de Prahova (colaborator). Din 2008 face parte din echipa Observatorul Prahovean, unde a pus umărul la construcția ediției online. A renunțat treptat la scris pentru a se dedica dezvoltării tehnice a ziarului online și a proiectelor conexe iar acum este coordonatorul echipei tehnice. Este pasionat de tehnologie, publicitate și new media și îl vedeți semnând, din când în când, articole de profil.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău