Incidentul cu suporterii, analizat diseară, la Petrolul

stadion

Incidentul de la meciul FC Petrolul – Brașov, când galeria Petrolului a părăsit stadionul, va fi analizat astăzi, într-o ședință tehnică la care vor lua parte atât suporterii, cât și oamenii legii, dar și prefectul județului, Marius Sersea.

- Publicitate -

FC Club Petrolul Ploiești a susținut astăzi, în cadrul unui comunicat de presă, că își exprimă regretul pentru situația creată în timpul jocului cu FC Brașov, dar că decizia de interzicere unuia dintre bannerele afișate nu aparține clubului. Tot astăzi, prefectul județului, Marius Sersea, a anunțat că, la ora 18.00, va avea loc o întâlnire la care va fi discutată situația creată. „Din păcate, așa cum s-a observat, galeria Petrolul a părăsit în a doua repriză peluza de unde încurajează echipa în permanență. Practic, mie mi-a părut rău pentru că suporterii reprezintă forța motrică a echipei pe teren. Am încercat să aplanez conflictul. Din ce am fost informat a fost vorba de un banner care s-ar fi dorit a fi afișat la cealaltă peluză. Reprezentanții legii spun că aceste bannere sunt afișate doar în peluza în care este aprobat acest lucru. Reprezentanții forțelor de ordine au luat decizia să nu li se permită accesul în care nu era permisă afișarea bannerului. O parte din suporteri de la Peluza I și cei de la peluza unde era galeria au părăsit peluzele”, a povestit prefectul județului, care consideră că, acum, este momentul pentru pentru amplanarea oricărui conflict. „Vrem să preîntâmpinăm orice conflict, pentru cea mai frumoasă galerie din țară să fie alături de echipă, dar să reușim ca și galeria să se încadreze în acel cadrul legal pentru a nu fi sancționată echipa. Este important să respectăm cadrul legal”, a mai precizat Sersea.

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău