UPG Ploieşti, invitată să participe la realizarea super-laserului de la Măgurele

Ministrul delegat al Învăţământului Superior, Cercetare Ştiinţifică şi Dezvoltare Tehnologică, Mihnea Cosmin Costoiu, prezent, astăzi, la Ploieşti, a susţinut că inclusiv Universitatea de Petrol şi Gaze a fost invitată să participe la proiectul de realizare a super-laserului de la Măgurele. „Este nevoie la Măgurele nu doar de fizicieni, cum este în percepţia publică, uzuală, este nevoie de foarte multă inginerie”, a susţinut Costoiu, care consideră că acest proiect este cel mai important din România, în ultimii 50 de ani.

Ministrul delegat a catalogat proiectul de la Măgurele ca fiind prioritatea numărul 0, pentru că, în opinia sa este „cel mai mare proiect de cercetare pe care România îl are în ultimii 50 de ani”. Potrivit acestuia, alături de alte universităţi din ţară, „am invitat şi Universitatea de Petrol şi Gaze din Ploieşti să fie parte în acest amplu proiect de la Măgurele, pentru că este nevoie la Măgurele nu doar de fizicieni, cum există în percepţia publică, uzuală, pentru că este nevoie de foarte multă inginerie”, a precizat ministrul delegat, menţionând că „Universitatea de Petrol şi Gaze Ploieşti are un rol important în acest context”.
Proiectul ELI – NP (Extreme Light Infrastructure – Nuclear Physics) se va derula în trei state din UE, respectiv în Cehia, Ungaria şi România. Dezvoltarea super-laser-ului şi crearea unui centru de cercetare paneuropeană la Măgurele, spun cercetătorii, vor permite o serie de aplicaţii în domenii precum medicina, fizica nucleară, tehnologia reciclării reziduurilor, dar şi în sfera farmaceutică, electronică şi în tehnologia informaţiilor. Vezi aici declaraţia ministrului delegat despre toate priorităţile din 2013, inclusiv despre realizarea laser-ului de la Măgurele şi invitaţia transmisă UPG Ploieşti:

Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.

Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112

Roxana Tănase
Roxana Tănase lucrează în presă din 1999. A fost reporter la Telegraful de Prahova și la postul local de televiziune Alpha TV din Ploiești, iar din 2012 a ales să facă parte din echipa Observatorulph.ro. Roxana se numără printre jurnaliștii cu cea mai mare experiență din presa locală și acoperă în special domenii precum administrație și politică.

Ce părere ai? Comentează aici!

Comentariul tău
Numele tău