Ca jurnalist, am alergat și eu după senzaționala gripă aviară. Am fost martorul aberațiilor create de măsurile antiaviară luate de Prefectură, primării, DSP, DSV, poliție, jandarmerie și chiar poliții comunitare.
Îmi amintesc politicienii venind în cârd pe străzi ca Saturn, Jupiter, Partizani sau Văleni ca să determine viitorul electorat să renunțe de bunăvoie la găini și alte înaripate de gospodării. Cu ocazia evenimentului, oficialii descopereau oripilați numărul șocant de mare de astfel de orătănii nedeclarate care erau crescute în toate cartierele de case. Aviara din Ploiești, de exemplu, a dus la apariția unui soi de „hotărâre marțială” a Consiliului Local împotriva creșterii păsărilor și porcilor în gospodăriile din oraș. După aviară am rămas cu imaginea oamenilor îmbrăcați în alb care, dotați cu măști și vermorele, alergau prin cotețe după orătănii, dar și cu oripilanta imagine a înaripatelor cu gâtul sucit aruncate în remorci și duse la ars. Tot după aviară au mai rămas megaafacerea substanțelor de decontaminare și, oricât de incredibil vi s-ar părea, afacerea achițiilor de covorașe obligatorii la intrările în instituțiile publice și afacerea vermorelelor cumpărate de primării la prețuri exorbitante. Plus un mizilic de câteva ferme de păsări duse în faliment. De săptămâna trecută privesc siderat la amploarea pe care o ia la televizor gripa porcină. Aflu că în România sunt sub monitorizare în jur de 500 de persoane suspecte de gripa nouă. Văd oficiali care ies și spun pe un ton solemn că dintre acestea doar două cazuri au fost grave, iar dintre ele un pacient s-a vindecat deja. Văd oră de oră succesiuni de sinteze din care reiese că numărul virozelor s-a dublat față de aceeași perioadă a anului trecut și o aud pe vecina de la doi că știe ea sigur că la noi nu e o gripă porcină ca în alte părți ale lumiii. Că e mai altfel. Că a aflat ea de la un specialist că e vorba de un virus mutant care se manifestă ca o gripă normală dar stă în organism până când găsește un punct slab (plămâni, inimă, ficat, stomac) pe care îl atacă până când pacientul moare. În paralel mai văd un anunț pe croll și anume România trebuie să achiziționeze de urgență 2.000.000 de doze de vaccin. Într-un mod cu totul curios, această imperioasă necesitate nu face subiectul nici unei dezbateri într-o țară în care posibilitatea ca din luna ianuarie guvernul să nu poată plăti salariile și pensiile este aproape o certitudine. O liniște asurzitoare în jurul achiziției vaccinului în România unde 8 oameni mor în fiecare zi în accidente rutiere a căror principală cauză este starea infrastructurii. Nimeni nu discută pe marginea unei astfel de achiziții deși dacă mergi astăzi, indiferent de loc sau oră, la orice spital de boli infecțioase vei constata că pacienții trebuie să vină de acasă cu săpunul, prosopul și așternutul propriu. Speriată de virusul mutant lumea înghite orice iar AH1N1 este mulțumit. Se vinde atât de bine.
Ai imagini sau informaţii care ar putea deveni o ştire? Trimite-ne un mesaj la numărul 0785 075 112 pe WhatsApp sau Signal.
Vreau să mă abonez la serviciul de mesagerie WhatsApp - Trimite un mesaj pe Whatsapp cu textul VREAU SĂ MĂ ABONEZ la numărul de telefon la 0785 075 112






























